reklama

Slávny Slovák, o ktorom sme skoro nič nepočuli

Včera a dnes si pripomíname výročie konca druhej svetovej vojny a porážky fašizmu. Cítim povinnosť vzdať hold hrdinom, ktorí priniesli najvyššiu obeť, svoj vlastný život, za to, aby už tri generácie ľudí v našom regióne nepoznali hrôzy vojny. Jedným z nich je aj u nás málo známy rodák od Starej Ľubovne, Michal Strenk.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Michal Strenk je symbolom chrabrosti a obetavosti. Bol jedným z tisícov Slovákov, ktorí padli v boji počas druhej svetovej vojny. Jeho príbeh, akokoľvek zaujímavý a dojímavý, sa nikdy nestal predmetom širokej verejnej diskusie a samotný Michal je na Slovensku takmer úplne neznámy. Vojakov zo Slovenska ako on bojovali proti fašizmu tisícky, predovšetkým na východnom fronte, avšak ich osobné príbehy nikdy neuzreli svetlo sveta. Pripomeňme si teda aspoň Michala.

Väčšinu faktografie v tomto článku som čerpal z prejavu Theodora Sedgwicka, veľvyslanca USA na Slovensku, ktorý odznel na Plese americkej námornej pechoty v Bratislave v novembri minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michal Strenk sa narodil v roku 1919 v Jarabine pri Starej Ľubovni. Bol veliteľom skupiny vojakov americkej námornej pechoty, ktorá na Iwo Jime vztýčila americkú vlajku. Tento akt sa vo svete preslávil vďaka fotografii Joe Rosenthala pre Associated Press. Na fotografii sú šiesti vojaci - mariňáci.

James Bradley, syn jedného z vojakov, napísal knihu o týchto šiestich hrdinoch s názvom „Flag of our Fathers“. Knihu neskôr sfilmoval Clint Eastwood a Steven Spielberg. Strenkovou najvýstižnejšou charakteristikou bola starostlivosť o svoj tím. Historické zdroje ho citujú hovoriac: „Nasledujte ma, a ja sa Vás pokúsim všetkých vrátiť živých k svojim mamám. Počúvajte ma, plňte moje rozkazy, a urobím všetko preto, aby som Vás dostal domov.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Strenkovi rodičia Vasil a Marta žili spolu s Vasilovými rodičmi a starými rodičmi v jednoizbovom domčeku s hlinenou podlahou v Jarabinej. Vasil, rovnako ako mnohí iní Slováci z východu, emigroval do USA. Svoj nový domov našiel v oceliarskej oblasti asi sto kilometrov východne od Pittsburghu. Zamestnal sa v bani a po troch rokoch sa mu podarilo do Ameriky dostať svoju manželku a syna Michala. Narodili sa im ďalší dvaja synovia a dcéra.

Michal Strenk sa ako jediný zo slávnej šestice prihlásil k námornej pechote ešte pred zapojením USA do vojny a postupne sa stal seržantom. Bol tým, kto mal na starosti ukotvenie americkej vlajky na Iwo Jime. Už nikdy sa nedozvedel, že fotografia sa stala ikonicky slávnou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čosi vyše týždňa po vztýčení vlajky viedol Strenk svoju čatu cez územie, ktoré bolo pod paľbou japonských ostreľovačov. Skryl sa za obrovskú skalu a v momente ako kreslil do piesku únikovú cestu pre svojich mužov, zabil ho výbuch granátu.

Vojak L.B. Holly ešte stihol Michalovi zašepkať do ucha: „Mike, si najlepší mariňák, akého som kedy poznal. Holly vzal Michalove hodinky a dal ich Harlonovi, zástupcovi veliteľa jednotky, ktorý bol zabitý ešte v ten istý deň.

Zaujímavý je aj príbeh o Strenkovom americkom občianstve. Občanom sa stal v roku 1935, keď bol naturalizovaný jeho otec Vasil. Nikdy však neobdržal potrebné dokumenty. Tie dostala do rúk až jeho mladšia sestra Mary Pero v roku 2008 počas formálneho obradu v Arlingtone pred sochou Michala Strenka. Pri tejto príležitosti Strenkova sestra povedala médiám: „Môjho brata by sláva privádzala do rozpakov a netešil by sa z nej. Povedal by, že si iba robil svoju prácu.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toto je aj jedna z hlavných tém Bradleyho knihy Flag of Our Fathers. Traja zo šestice slávnych vojakov zahynuli v boji. Zvyšní traja si nikdy nezvykli na pozornosť, ktorú ich príbehu venovala americká verejnosť. Jeden z nich spáchal samovraždu, druhý sa upil na smrť a tretí, Bradleyho otec, sa dožil vysokého veku, avšak nikdy nehovoril o epizóde s vlajkou.

Toľko príbeh Michala Strenka, ktorý je presne zdokumentovaný a urobil z neho oslavovaného vojnového hrdinu. V tento deň si však s rovnakou úctou a rešpektom pripomínajme aj tisícky ďalších vojakov, pri ktorých často vieme len meno a priezvisko, a ktorí obetovali svoje životy za to, aby sme my mohli žiť slobodne. Bez ohľadu na to, či padli na východnom fronte, v službách cudzej armády alebo v domácom odboji. Patrí im naša úcta.

Kvôli vývoju na Ukrajine sa stáva téma slobody a mieru výsostne aktuálnou aj u nás. Väčšinu svojho života som bol zarytým pacifistom, avšak dnes si viac ako kedykoľvek predtým uvedomujem potrebu bojaschopnej a dobre cvičenej armády, ktorá pomerne k veľkosti krajiny rovnakým dielom prispieva ku kolektívnej bezpečnosti nás a našich susedov. Mier nie je samozrejmosťou, mier stojí peniaze a mier bohužial niekedy stojí aj ľudské životy. Bol by som rád, keby Slovensko dodržiavalo svoje medzinárodné záväzky. V tomto bude mať rezort obrany vo mne vždy spojenca a podporovateľa, bez ohľadu na to, či sú v danom čase pri kormidle červení, modrí, alebo zelení. Moja jediná podmienka bude, aby rezort konal v súlade so záujmami Slovenska ako zodpovedného spojenca a v súlade s objektívnymi potrebami našich vojakov.

Juraj Droba

Juraj Droba

Bloger 
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Optimista, ktorý verí, že Slovensko vie byť lepšie. Cestovateľ. Platonický športovec. Otec veselého deväťročného chlapca. Zástanca slobody a zodpovednosti. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu