Ako dopadnú Eurovoľby? Odvážne tipy autora.

Autor: Juraj Droba | 21.5.2014 o 16:16 | (upravené 21.5.2014 o 23:36) Karma článku: 7,41 | Prečítané:  1798x

Tí, čo ma poznajú osobne, vedia, že som optimista. A tiež vedia, že rád tipujem výsledky volieb. Ak spojíme optimizmus a radosť z tipovania, výsledkom je nasledovná predpoveď autora. (Disclaimer: ponúknuté predpovede volebných výsledkov sú súkromnými odhadmi. Autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za rozhodnutia slovenského elektorátu (ak, tak iba za svojich voličov:-)), neprezieravo uzavreté stávky s kamarátmi a podobne :-) Idem samozrejme do rizika, lebo predpovedať výsledky Eurovolieb bez krištáľovej gule je na Slovensku ešte ťažšie, ako predpovedať voľby parlamentné, ale nech. Toto riziko som ochotný podstúpiť a následne si prečítať a vypočuť reakcie.

VOLEBNÁ ÚČASŤ 22 – 25 percent

Aj keď prieskumy varujú, že účasť môže byť ešte nižšia, ako bola v roku 2009, myslím si opak. Niekoľkým stranám ide v týchto na prvý pohľad pokojných a nezaujímavých voľbách o prežitie a musia preukázať, že majú výtlak viac ako 5 percent. Úmerne tomu sa strany postavili k zostavovaniu kandidátok (na rozdiel od roku 2009 sa na nich nachádza nepomerne viac predsedov a podpredsedov strán) a mobilizácii voličov a myslím si, že to prinesie vyššiu účasť vďaka stranám, ktoré sa pohybujú okolo prahu zvoliteľnosti.

SMER-SD 30 – 35 percent, 6 až 7 mandátov

Smer v kampani neponúka žiadne myšlienky, iba prázdne marketingové heslá, ktoré však na elektorát Smeru ešte stále fungujú. Líder kandidátky sa v kampani oháňa svojimi známosťami s aparátčikmi Van Rompuyom a Barrosom, ktoré mu však skôr priťažia ako pomôžu. Poradie na kandidátke sa meniť nebude kvôli desaťpercentnej hranici na preferenčné hlasy, s výnimkou Moniky Flašíkovej-Beňovej, ktorá sa môže dostať na prvé miesto. Preferenčné hlasy ostatných kandidátov s výnimkou prvých dvoch budú mizerné – Smer má výtlak ako značka, a ich kandidátka je čokoľvek iné, len nie dream team osobností. Aj keby sa na treťom až trinástom mieste objavili Matelko, Buratino, Pat a Mat a siedmi trpaslíci, dlhodobé preferencie by strana potvrdila.

OBYČAJNÍ ĽUDIA 8 až 10 percent, 1 až 2 mandáty

OĽaNO má schopnosť mobilizovať voličov, ktorí si myslia, že volia nestranícku politiku, a ktorí by za normálnych okolností buď nevolili, alebo by sa rozhodli pre omnoho horšiu alternatívu. Vydavateľstvo regionPRESS Igora Matoviča sa naučilo robiť účinnú kampaň a Jozef Viskupič pôjde do Bruselu. Na chrbát mu bude dýchať kresťanský fundamentalista.

NOVA 7 – 9 percent, 1 až 2 mandáty

Hnutie NOVA Daniela Lipšica s prehľadom získa jeden mandát. Má konsolidovanú regionálnu štruktúru a odhodlanú členskú základňu, hladnú po prvom volebnom úspechu. Mandát získa jeden, alebo obaja lídri kandidátky. František Mikloško prekvapí vysokým počtom preferenčných hlasov, celkovému výsledku dosť pomôžu aj Ondrej Dostál, Juraj Droba a Martin Barto. Vytiahnu sa aj dvaja kandidáti z druhej polovice zoznamu, ktorí získajú viac ako 2.000 preferenčných hlasov.

SaS 7 - 9 percent, 1 až 2 mandáty

Nastal čas, aby SaS kapitalizovala svoju investíciu do populárneho euroskepticizmu, ktorý je prezentovaný ako eurorealizmus. Televízny spot predsedu strany je dobrý a uveriteľný. Strana prichádza o časť svojich umiernených voličov, avšak v Eurovoľbách získa aj hlasy tých, nad ktorými by ešte pred štyrmi rokmi ohŕňala nosom. Richard Sulík sa suverénne prekrúžkuje na prvé miesto a pôjde do Bruselu. Celkovému výsledku strany pomôžu aj nezanedbateľné preferenčné krúžky Poliačika, Nicholsonovej a Blahovej.

KDH 6 – 8 percent, 1 mandát

KDH tradične dosiahne výsledok, ktorý bude o niekoľko percentuálnych bodov nižší ako preferencie a tým pádom stratí jeden mandát. Pôjde o prvé voľby (ak nerátame prezidentské fiasko Pavla Hrušovského), v ktorých KDH pocíti prázdnosť svojho obsahu, oportunizmus svojej politiky a zúfalý nedostatok novej krvi.

MOST-HÍD 5 – 7 percent, 1 mandát

Strana Bélu Bugára prekročí päťpercentnú hranicu vďaka silnej prvej trojke na kandidátke a nedávnej akvizícii Lucie Žitňanskej, ktorá sa stala tvárou kampane napriek tomu, že sama do Europarlamentu nekandiduje. Mandát získa líder kandidátky Zsolt Simon, František Šebej prekrúžkuje Jozefa Nagya, ten skončí tretí.

SDKÚ 4 – 6 percent, 0 až 1 mandát

Krízu v SDKÚ potvrdia aj Eurovoľby a strana bude ďalej bojovať o svoje prežitie na slovenskej politickej scéne. Dvojica lídrov je schopná dobre zastupovať Slovensko v EP, budú však musieť bojovať s nechuťou bývalých voličov SDKÚ opätovne voliť stranu, ktorá v minulosti dostávala ich hlas automaticky. Pragmatický a slušný Ivan Štefanec tesne obháji svoje prvé miesto pred Eduardom Kukanom, ktorý bol z doterajšej slovenskej trinástky v EP jediným kompetentným slovenským europoslancom. Celkovému výsledku strany pomôžu dvaja ďalší kandidáti, ktorí získajú viac ako 3.000 preferenčných hlasov.

SMK 4 – 6 percent, 0 až 1 mandát

Je možné, že osobnosť Pála Csákyho osloví konzervatívnejšieho voliča maďarskej národnosti od Dunajskej Stredy smerom na východ a ak sa dostavia výsledky mobilizačnej kampane, môže s odretými ušami získať jeden mandát pre svojho predsedu.

Ľudová strana Naše Slovensko (Marián Kotleba) 4 – 6 percent, 1 mandát

Obávam sa, že víťazstvo Kotlebu v župných voľbách proti Ficovmu vrecu zemiakov nebolo ojedinelým výstrelom do tmy, ale indikáciou úplnej frustrácie časti voličov z dvadsiatich rokov pôsobenia doterajších politických elít a tomu zodpovedajúcemu odklonu malej časti elektorátu k tej najnešťastnejšej forme extrémizmu. Priezvisko Kotleba na kandidátke môže zabrať a k tretine Kotlebových voličov z BB kraja sa môže vyzbierať rovnaký počet hlasov v zvyšných ôsmych krajoch, čo by znamenalo zisk 50 tisíc hlasov a jeden mandát v Bruseli.

SNS 2 – 4 percentá, 0 mandátov

Národniari by za normálnych okolností mali šancu získať jeden mandát pre svojho predsedu Danka, keďže na Slovensku existuje 5 a viac percent voličov, pre ktorých sú hlavné témy strany sympatické a relevantné. Ich úsilie však bude pochované truc-kandidatúrou Jána Slotu (ten strane odoberie 1-2 percentuálne body) a kandidatúrou extrémistu Mariána Kotlebu.

Strana TIP 1 – 2 percentá, 0 mandátov

Po neúspechu strany SDĽ v roku 2010 (rozpočet odhadovaný na 5 miliónov EUR) a fiasku strany 99% v roku 2012 (rozpočet odhadovaný na 10 miliónov EUR) sa na scéne z čista jasna zjavil ďalší nový subjekt, ktorý sa pre zmenu pozicionuje ako pravicovo-liberálny. Ide o priehľadný marketingový bluf s gigantickým rozpočtom a doposiaľ nevídanou záplavou billboardov a inzercie, ktorej hodnota sa odhaduje na 2 a viac miliónov EUR. Vrabce na streche čvirikajú, že peniaze pochádzajú od mecenášov Smeru. Cieľom kšeftárov v pozadí TIPu je odobrať hlasy SaS a NOVE, stranám, ktoré predstavujú reálnu hrozbu pre ich budúce biznisy so štátom. Úplne neznáme tváre a nedôveryhodná povesť posunú TIP na zaslúžené prepadlisko dejín. Nepreceňujem úsudok jednoduchšieho slovenského voliča, ale príjemne ma prekvapuje jeho schopnosť nenechať sa oklamať neznámou stranou, ktorá je od svojho počiatku falošná, nepoctivá, a ktorej cieľom nie je zlepšiť Slovensko, ale skresať volebný výsledok tých, ktorí idú nekompromisne po krku tunelárom štátnych zdrojov a korupcii.

Dobrovoľne som šiel pred voľbami s kožou na trh. Rád si prečítam diskusiu a Vaše komentáre k tomu, kde sú moje odhady zásadne odlišné od reality. Smelo do mňa, čosi vydržím :-)

A v sobotu sa vidíme pri volebných urnách.

P.S. No a ak sa chcete na záver pobaviť jednominútovým animovaným videom, pripájam volebný spot, ktorý mi vyrobil Peter Vartovník. Nájdete ho tu:

https://www.youtube.com/watch?v=EFhYrpGJ5pQ&feature=youtu.be

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?