Naši ultras už bojujú aj so Svätou stolicou

Autor: Juraj Droba | 29.5.2015 o 8:07 | Karma článku: 9,59 | Prečítané:  1920x

Spojenie slovenských konzervatívcov a zlepenca oligarchov pod značkou Smer-SD viedlo nedávno k ústavnému vykolíkovaniu manželstva pre muža a ženu. 

Referendum, ktoré jeho zvolávatelia nazvali referendom o ochrane rodiny, však konanie týchto zákonodarcov dodatočne nezlegitimizovalo. Občania totiž nevyjadrili dostatočnou väčšinou súhlas s tým, aby  sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou. Z toho, samozrejme, nevyplýva, že manželstvám osôb rovnakého pohlavia verejná mienka praje. Vyplýva z toho akurát to, že veľa občanov v tejto krajine má verejný život takpovediac na saláme.

Íri v referende naopak dali aktívne najavo, že manželstvo musí byť vyhradené pre všetky páry, ktoré o neho stoja, bez ohľadu na pohlavie. To je obrovský posun v nazeraní na človeka a na jeho práva. Musím s nimi len súhlasiť. Rozšírenie manželstva aj na homosexuálne páry nie je len dôležitý symbolický, ale aj praktický krok na upevnenie trvácnosti zväzkov.  A o trvácnosť zväzku, v ktorom sa dá prežiť spokojný život, by nám malo ísť.

Pozorne počúvam každý hlas, ktorý sa snaží argumentovať proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia. Podstata týchto obáv však neleží v našom empirickom svete, v našej skúsenosti. Formálne zväzky homosexuálov u nás totiž neexistujú a tie neformálne nikoho neobťažujú.

Problém je v stereotypoch, v nedostatku tolerancie a v tom, že cirkev je proti. Katolícke Írsko sa však cirkevným autoritám vzoprelo. Vatikánske kruhy boli nútené skonštatovať, že referendum zvýraznilo odstup medzi cirkvou a modernou spoločnosťou. To je vcelku presné. Odstup medzi modernou spoločnosťou a cirkvou narastá. Dovolím si povedať, že táto roztvárajúca sa priepasť medzi dogmami a tradíciami na jednej strane a novým poňatím ľudských práv na strane druhej má na Slovensku úplne bizarnú podobu. Podobu zápasu medzi českým kardinálom Vlkom  a slovenským skostnateným episkopátom vo veci očisty arcibiskupa Bezáka.  Títo „ultras“ v rúchach už takpovediac bojujú aj so Svätou stolicou. Myslím si, že by im pomohla odluka od štátu, aby sa financovali na základe toho, či si peniaze svojich ovečiek zaslúžia. Prišli by na iné myšlienky.

Íri majú veľkú zásluhu na tom, že sa otvorilo európske nebo a letecká doprava sa stala prístupnou aj pre obyvateľov Slovenska. Áno, Ryanair. Ich „manželská revolúcia“ by nás mohla zas inšpirovať k tomu, aby sme sa pridali na stranu moderny. Tam sa žije slobodne a lepšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Architekt: Niektoré sedačky sú zámerne nepohodlné

Aké zásadné chyby robíme pri zariaďovaní obývačky a kam umiestniť televízor?

SVET

Muž zastrelil vo Fínsku starostku mesta a dve novinárky

Každú zasiahol ranami z pušky do hlavy a trupu.

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre milionárov: Neukazujú len bohatstvo, ale to, ako žijú

Sociálna sieť Rich Kids nie je pre každého.


Už ste čítali?