Naši ultras už bojujú aj so Svätou stolicou

Autor: Juraj Droba | 29.5.2015 o 8:07 | Karma článku: 9,59 | Prečítané:  1927x

Spojenie slovenských konzervatívcov a zlepenca oligarchov pod značkou Smer-SD viedlo nedávno k ústavnému vykolíkovaniu manželstva pre muža a ženu. 

Referendum, ktoré jeho zvolávatelia nazvali referendom o ochrane rodiny, však konanie týchto zákonodarcov dodatočne nezlegitimizovalo. Občania totiž nevyjadrili dostatočnou väčšinou súhlas s tým, aby  sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou. Z toho, samozrejme, nevyplýva, že manželstvám osôb rovnakého pohlavia verejná mienka praje. Vyplýva z toho akurát to, že veľa občanov v tejto krajine má verejný život takpovediac na saláme.

Íri v referende naopak dali aktívne najavo, že manželstvo musí byť vyhradené pre všetky páry, ktoré o neho stoja, bez ohľadu na pohlavie. To je obrovský posun v nazeraní na človeka a na jeho práva. Musím s nimi len súhlasiť. Rozšírenie manželstva aj na homosexuálne páry nie je len dôležitý symbolický, ale aj praktický krok na upevnenie trvácnosti zväzkov.  A o trvácnosť zväzku, v ktorom sa dá prežiť spokojný život, by nám malo ísť.

Pozorne počúvam každý hlas, ktorý sa snaží argumentovať proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia. Podstata týchto obáv však neleží v našom empirickom svete, v našej skúsenosti. Formálne zväzky homosexuálov u nás totiž neexistujú a tie neformálne nikoho neobťažujú.

Problém je v stereotypoch, v nedostatku tolerancie a v tom, že cirkev je proti. Katolícke Írsko sa však cirkevným autoritám vzoprelo. Vatikánske kruhy boli nútené skonštatovať, že referendum zvýraznilo odstup medzi cirkvou a modernou spoločnosťou. To je vcelku presné. Odstup medzi modernou spoločnosťou a cirkvou narastá. Dovolím si povedať, že táto roztvárajúca sa priepasť medzi dogmami a tradíciami na jednej strane a novým poňatím ľudských práv na strane druhej má na Slovensku úplne bizarnú podobu. Podobu zápasu medzi českým kardinálom Vlkom  a slovenským skostnateným episkopátom vo veci očisty arcibiskupa Bezáka.  Títo „ultras“ v rúchach už takpovediac bojujú aj so Svätou stolicou. Myslím si, že by im pomohla odluka od štátu, aby sa financovali na základe toho, či si peniaze svojich ovečiek zaslúžia. Prišli by na iné myšlienky.

Íri majú veľkú zásluhu na tom, že sa otvorilo európske nebo a letecká doprava sa stala prístupnou aj pre obyvateľov Slovenska. Áno, Ryanair. Ich „manželská revolúcia“ by nás mohla zas inšpirovať k tomu, aby sme sa pridali na stranu moderny. Tam sa žije slobodne a lepšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?