reklama

Mečiarizmus sa vracia. A nie je to fraška.

Dovolím si tvrdiť, že vláda Roberta Fica a premiér samotný prešli na temnú stranu extrémizmu. Na príkladoch ukážem, že nežartujem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Minulú nedeľu v relácii RTVS O 5 minút 12 premiér Fico použil formulácie, že vďaka povinným kvótam by nám sem ktosi navozil 50 000 tisíc utečencov, zväčša moslimov, o ktorých nič nevieme. Slovenská kvóta je však niečo cez 2 000 ľudí, utečenci by boli na Slovensku dočasne, každý by prešiel kontrolou aj našich bezpečnostných orgánov a na základe schválených pravidiel by sme mali právo odmietnuť tých, ktorých by sme pokladali za bezpečnostné riziko. Navyše, títo utečenci po prekročení hraníc EÚ prešli riadnou registráciou na rozdiel od tých, ktorí sa rozhodli ísť do Európy hlava-nehlava.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže ide o premiéra, a nie o záhradného trpaslíka v húštine, podľa môjho úsudku je takéto hrubé zavádzanie zámer. Zámer, ktorý premiéra Fica posúva do kalných vôd extrémizmu. Takto sa predsa nespráva štátnik, ktorý má v úcte občanov, fakty, pravdu. Takto sa správa bezohľadný manipulátor.

Teraz sa pozrime, ako ide bojovať Ficova vláda s extrémistickými názormi. Podľa novely zákona o SIS, ktorá je súčasťou takzvanej protiteroristickej legislatívy, bude naša tajná služba rozhodovať o tom, či nejaké weby šíria myšlienky podporujúce alebo propagujúce „terorizmus, politický alebo náboženský extrémizmus, extrémizmus prejavujúci sa násilným spôsobom alebo škodlivé sektárske zoskupenia“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čiže nemusí ísť len o extrémizmus, ktorý vyslovene nabáda na konanie násilia, ale aj extrémizmus a škodlivé sektárske zoskupenia ako také. Pýtam sa, čo by si tak tajná služba počala pri posudzovaní Ficovho extrémizmu? Samozrejme, nič. Ale aj tak je tu otázka, prečo by ľudia nemali poznať aj iné „extrémistické“ názory ako tie Ficove? Úmyselne dávam na bok osobitnú tému, že extrémistické názory sa môžu šíriť na Slovensku cez servery a domény v zahraničí. Azda sa slovenské súdy nebudú pokúšať „zavrieť“ Facebook.

Môj názor: Pokiaľ nechceme dopadnúť ako Čína či Severná Kórea, musíme proti extrémizmu v prvom rade bojovať lepším vzdelávaním, kvalitnou žurnalistikou a verejnou diskusiou. Musíme mať elity a pestovať si ich. To, čo predvádza Fico, je pravý opak. On tú verejnú debatu valcuje a vulgarizuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenská ústava hovorí, že „slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.“ Lenže toto nie je prípad novely o SIS, o ktorej sa tu bavíme. Tá len dáva právomoc tajnej službe angažovať sa podľa svojho subjektívneho uváženia v oblasti, ktorá zasahuje do slobody prejavu a práva na slobodné vyhľadávanie a šírenie informácií. Je príznačné, že práve táto vláda dáva siske právomoc žiadať súdy, aby zakazovali prevádzku serverov, o ktorých si tajní (alebo predseda vlády) myslia, že sú extrémistické.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môj ďalší názor: Tajná služba v žiadnom prípade nemá mať takéto právomoci. Keď už, tak prokuratúra, a tá musí extrémistické prejavy posudzovať z hľadiska Trestného zákona, nie podľa voľnej úvahy. Pri kvalite slovenského súdnictva to, čo v utorok presadil Smer-SD v parlamente, je veľká príležitosť na zneužitie moci; aby tajná služba hrala rôzne hry a bojovala s oponentmi vlády. Môžu to byť nezávislé médiá, intelektuáli či opoziční politici, ktorých „extrémizmus“ je akurát v tom, že vládu kritizujú a chcú ju vo voľbách vymeniť. Preto tvrdím, že takýmito gumovými paragrafmi Ficova vláda tlačí Slovensko k policajnému štátu. A nie som v tom sám, kto vyslovuje túto obavu. Ak má rovnaký pocit aj naša ombudsmanka, je to naozaj vážne.

Pomaly sa tak zase tématizuje 32. ústavný článok, ktorý hovorí, že: „Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.“

Fakt ako za čias Ivana Lexu. . 

Juraj Droba

Juraj Droba

Bloger 
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Optimista, ktorý verí, že Slovensko vie byť lepšie. Cestovateľ. Platonický športovec. Otec veselého deväťročného chlapca. Zástanca slobody a zodpovednosti. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu