Zlomíme palicu nad Bieloruskom?

Autor: Juraj Droba | 8.2.2011 o 18:00 | Karma článku: 6,59 | Prečítané:  1126x

V EÚ nedávno prebehla diskusia o tom, ako reagovať na sfalšované voľby a brutálny zásah proti demonštrantom v Bielorusku v decembri 2010.  Rada ministrov zahraničných vecí EÚ minulý týždeň rozhodla o obnovení sankcií  voči predstaviteľom režimu. Ide o zavedenie zákazu cestovania do EÚ pre  Lukašenka a ďalších predstaviteľov vlády, ústrednej volebnej komisie,  šéfa tajnej služby a pod. Top predstaviteľom režimu tiež zmrazila majetok (asset freeze). Ide síce iba o symbolické gesto, lebo dotyční majú svoje úspory najmä v Rusku a na Blízkom východe, ale aj toto gesto je dôležité.

Otázka teraz znie: ako ďalej? Politika Slovenska a EÚ nemôže byť len o tom, kto navrhne prísnejšie sankcie, prípadne kto skôr zavedie bezplatné víza pre Bielorusov. Podľa mňa venujeme málo pozornosti tomu, čo sa v Bielorusku deje. Väčšina európskych lídrov akoby obrazne nad Bieloruskom zlomila palicu. Má pocit, že Lukašenko sa svojim konaním obrátil Európe chrbtom a vracia sa do područia Ruska (z ktorého sa v ich očiach v podstate ani nikdy nevymanil). Nie je to celkom tak. EÚ môže zo súčasnej situácie vyťažiť. Minsk potrebuje dialóg a spoluprácu s EÚ, lebo to posilňuje jeho vyjednávaciu pozíciu voči Rusku. Lukašenko Moskvu pravidelne vydiera, že ak mu Rusko nebude dodávať lacnú ropu a plyn, Bielorusko sa začne  zbližovať so Západom. Po rokoch tohto ping-pongu už Rusku dochádza trpezlivosť. Medvedev a Putin majú dosť problémov doma a nepotrebujú neustále vysvetľovať, prečo majú dotovať svojho nespoľahlivého suseda. Ale bez vonkajšej pomoci - ruskej či inej - je Minsk v problémoch.

Lukašenko má dnes vážne problémy s deficitom verejných financií, potrebuje udržať zamestnanosť a životnú úroveň a preto bude potrebovať zahraničnú pomoc vo forme pôžičiek. Rusi pomôžu iba pod podmienkou, že im Lukašenko predá svoje najcennejšie zdroje bieloruského príjmu - rafinérky spracujúce ruskú ropu. Skrátka, vzťahy s Ruskom sú aj napriek povolebným gratuláciám stále napäté. Izolovať Bielorusko v tejto situácii, keď je samostatný režim oslabený, by bolo chybou. Sankcie sú správne - potrestajú tých, ktorí sú za zásah zodpovední, ale sú len prvým z radu krokov. Ako ďalší ťah by sa Slovensko a EÚ mali viac zapojiť do toho, čo sa v Bielorusku deje. Podať ruku aj skupinám mimo tradičnej opozície - mladým profesionálom, vznikajúcej vrstve mladých podnikateľov, ľuďom, ktorí majú hodnotovo bližšie k Západu. Bezplatné víza pre študentov sú dobrým, ale iba dočasným nápadom: EÚ by mala tiež postupne zjednodušiť proces vydávania víz. Problémom je jednak výška poplatku 60 eur, ale ešte väčším množstvo byrokracie. Pre Bielorusa je dnes jednoduchšie dostať dlhodobé víza do USA ako do EÚ. Slovensko by malo podporiť občiansku spoločnosť v Bielorusku formou spolupráce s miestnymi ekonomickými a spoločenskými think-tankami a podať ruku aj tým Slovákom, ktorí v Bielorusku podnikajú. Prospech bude vzájomný. 

Lukašenkov režim je slabší, ako sa navonok zdá. Frakcie vo vnútri režimu nie sú jednotné. Spája ich iba záujem odtrhnúť si čo najviac z privatizácie štátnych podnikov, ktorá sa pripravuje, a ktorá jediná dokáže naliať hotovosť do štátneho rozpočtu. Mnohí z protestujúcich neboli typickými disidentmi a prívržencami slabučkej opozície. Sú to bežní ľudia, ktorí majú záujem žiť v normálnej krajine. Preto režim voči nim zakročil. Lukašenkovým cieľom nebolo poraziť marginalizovanú opozíciu, ale zastrašiť obyčajných ľudí, aby sa nemontovali do politiky. 

Bielorusko dnes nie je Severná Kórea. Má aktívnu politickú opozíciu a občiansku spoločnosť. Slovensko má vlastnú skúsenosť s Mečiarom a so silou, ktorú dokáže generovať občianska spoločnosť (nielen mimovládne organizácie). Koniec koncov, v časoch Mečiarovej vlády sa nám EÚ a USA našťastie neotočili chrbtom, práve naopak - limitovali síce kontakt s režimom, ale o to viac sa aktivizovali v médiách a v regiónoch Slovenska. Podobný prístup by mohol zafungovať aj v Bielorusku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?


Už ste čítali?