Prečo som hlasoval proti vylúčeniu Matoviča

Autor: Juraj Droba | 14.2.2011 o 9:00 | Karma článku: 15,98 | Prečítané:  4928x

Igor je svojský. Igor je sólista. Igor miluje pohľad na seba v médiách.  Igorove obľúbené kvety sú narcisy. Igor je šikovný manipulátor, ktorý  vie dezinterpretovať dohody vo svoj prospech. Igor sa občas správa  detinsky.  

 noviny.sk

To, že Igor nedodržal niekoľko dohôd s ľuďmi z SaS,  je pravda.

 Väčšinou sa odvolal na to, že veci rozumel "trošku inak" ako bola  myslená. Je tiež pravda, že Igor svojim kontroverzným konaním SaS  poškodzoval. Je pravda, že Igor okupoval mediálny priestor, často na  úkor SaS a našich hlavných tém. Je pravda, že Igor deklaroval nehlasovať  so Smerom. Dokazuje to nahrávka jeho rozhovoru s Richardom Sulíkom.

Rozumiem dlhodobej frustrácii mojich kolegov z Igora Matoviča. A  rozumiem ich rozhodnutiu.

Zároveň mám ale Igora za rozumného a slušného človeka. Má v sebe úžasnú  energiu meniť veci k lepšiemu. Má obrovský kreatívny potenciál, ktorý  len treba správne nasmerovať.

 Nebolo nám jedno, do akej priepasti Fico Slovensko viedol. Nebolo to  jedno ani našim voličom. A rozhodne to nebolo jedno ani Igorovi  Matovičovi. 

 Partnerstvo s Obyčajnými ľuďmi pred voľbami stálo predovšetkým na  zdieľaní rovnakého pohľadu na korupciu a rovnakého názoru na to, čo tu  za štyri roky predviedla Ficova vláda. Pohľadu, ktorý nie je úplne  vlastný ani všetkým predstaviteľom súčasnej vládnej koalície. Niektorí  si zaflirtovali s predstavou vládnuť so SMERom a deliť si všetko takmer  na polovicu. Z tohto pohľadu patrí Igor k skupine "statočných" v dnešnom  parlamente.

 Napriek všetkému si myslím, že sme v poslaneckom klube SaS urobili  chybu. Spočíva v rýchlosti, akou sa rozhodovalo, v spôsobe, akým sa  vylúčenie komunikovalo, i v dôvode, pre ktorý k nemu došlo. Vieme, že  išlo o poslednú kvapku, ale zdôvodnili sme to jedným hlasovaním. Z môjho  pohľadu bolo omnoho závažnejšie napríklad Igorove hanlivé, urážajúce a  nevzdelané vyjadrenie na adresu homosexuálov, ako hlasovanie so Smerom  proti Bugárovmu nedobrému návrhu zákona o štátnom občianstve. Jeho  prirovnanie homosexuality k pedofílii ho diskvalifikuje z partnerstva so  stranou ctiacou liberálne hodnoty viac ako to, že hlasoval v súlade so  svojim svedomím pri preňho dôležitom zákone.

 Rozhodnutie nebolo dobré ani z taktického hľadiska. Otáznym sa tak  stalo aj zotrvanie Eriky, Jozefa a Martina, troch zvyšných Obyčajných  ľudí, v našom poslaneckom klube. Verím, že sa rozhodnú správne. Rovnako  verím, že Igorovi nejde len o seba a že celý vývoj nebol len vopred  naplánovaným divadlom. Zakladanie vlastnej strany sa totiž nemuselo  vylučovať so spoluprácou s SaS.

 Prišli sme o človeka, ktorý nám bol blízky mnohými názormi. Prišli sme  oňho zbytočne a predčasne. Po našom rozhodnutí dostal oficiálne licenciu  byť neriadenou strelou bez štipky záväzku a zodpovednosti voči  komukoľvek.

 Ako povedal Richard Sulík: principiálnosť prevládla nad pragmatizmom.

 Súhlasím. No pýtam sa, či existujú vyššie a nižšie princípy. Mojim  princípom je nepustiť späť k moci predchádzajúcu partiu, ktorá svojou  aroganciou moci a korupciou začala prekonávať aj banánové republiky  juhoamerického strihu. Richarda Sulíka poznám 20 rokov ako čestného a  rovného človeka a rozumiem jeho pohnútkam. Myslím si ale, že na niektoré  rozhodnutia je potrebné pár dní sa vyspať a diskutovať o nich. A dať  druhej strane právo vyjadriť svoj pohľad na vec.

 Záverom: to, že píšem tento blog a to že som hlasoval proti vylúčeniu  Igora Matoviča z nášho poslaneckého klubu dokazuje, že v SaS si ctíme  slobodu - názoru, hlasovania, slova. Je to tak od začiatku a bude to tak  aj naďalej. So slobodou ide u nás ruka v ruke aj zodpovednosť. Za  všetko, čo povieme, za všetko čo urobíme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?