Zakážeme predaj počas štátnych sviatkov?

Autor: Juraj Droba | 12.7.2011 o 18:40 | (upravené 16.2.2017 o 11:38) Karma článku: 17,37 | Prečítané:  5058x

Včera v parlamente zaznel od kolegu Brocku z KDH pozmeňujúci návrh k Zákonníku práce, o ktorom som dúfal, že zostane navždy pochovaný na poličke s literatúrou žánru fantasy. Ide o zákaz maloobchodného predaja počas štátnych sviatk

X+

 

Pán Brocka chce dosiahnuť, aby ľudia "svätili" štátne sviatky, nebehali po obchodoch a venovali sa rodine. Nemôžem sa však zbaviť pocitu, že zo strany KDH môže ísť o rekognoskáciu terénu a delostreleckú prípravu k použitiu skutočného tromfu - zákazu nedeľného predaja. Budem samozrejme veľmi rád, ak sa budem mýliť.

 

V nedeľu a ani počas štátnych sviatkov nezvyknem nakupovať. Nenachádzam však dôvod, prečo by som o toto právo mal oberať ľudí, ktorí v týchto dňoch nakupovať musia, alebo jednoducho chcú. Prečo cíti poslanec Brocka potrebu zasahovať do slobody tých, čo si povedia, že štátny sviatok je pre nich ten ideálny deň na prácu, alebo tých, pre ktorých je tento deň z rôznych (a vôbec nie je dôležité z akých) dôvodov najvhodnejší na realizáciu svojich nákupných potrieb. Prečo im chce odobrať možnosť slobodne sa rozhodovať?

 

V piatich rozhovoroch so zamestnancami maloobchodných prevádzok sa mi potvrdilo, že o sviatočné smeny, zo zákona s príplatkami 50 a viac percent, je u zamestnancov obrovský záujem a takpovediac “bitka”. Chceme naozaj týmto ľuďom siahnuť na možnosť privyrobiť si a siahnuť na ich rodinný rozpočet?

 

Som si samozrejme vedomý toho, že nie každý zamestnávateľ sa správa korektne, niektorí porušujú zákon, a nútia svojich zamestnancov pracovať počas sviatkov proti ich vôli. Vychádzam ale z toho, že drvivá väčšina zamestnávateľov tento problém nemá.

Na druhej strane máme stotisíce ľudí, ktorí si vážia možnosť rozhodnúť sa, či si pôjdu nakúpiť počas štátneho sviatku. A aj keď ju mnohí nemusia využiť, je dobré vedieť, že v prípade potreby táto možnosť existuje.

 

Prečo chce kolega Brocka zakázať nakúpiť doktorovi, ktorý o siedmej ráno skončil nočnú? Alebo robotníkovi, ktorý ťahá 6 dní za sebou 12-hodinové smeny a jeho jediná šanca zásobiť si chladničku padne práve na štátny sviatok? A z druhej strany: ak ideme brániť v práci predavačovi, ako je možné, že nám nevadí, ak cez víkend pracuje sestrička, stavebný inžinier, pracovník čerpacej stanice, alebo čašník?

 

Argument o zatvorených obchodoch v Nemecku a v Rakúsku neobstojí. Obe krajiny sú dnes známe skôr prebujnelou byrokraciou a socializmom, ktorý postupne prestáva fungovať. Ak sa máme učiť, tak určite od tých, ktorí to robia lepšie ako my. Nie od tých, ktorí žijú v ilúzii svojho blahobytu a čoskoro budú musieť pristúpiť k zásadným reformám.

Poslanci SMERu samozrejme ochotne zahlasujú za čokoľvek, čo sa tvári sociálne, aj keď sociálne vôbec nie je. O to viac, ak tým môžu vraziť klin medzi koaličné strany a naštrbiť vzájomnú dôveru.

 

Bohumilú iniciatívu pána Brocku treba stopnúť hneď v zárodku. Vyjadrujem nádej, že jeho kolegovia z KDH si zachovajú zdravý rozum a nepresadia nerozumný návrh proti vôli koalície a s prípadnou podporou SMERu. Cesta do pekla môže byť totiž vydláždená tými najlepšími úmyslami.

 

P.S.: Blog som už mal napísaný a pripravený na zverejnenie, hlasovať o Zákonníku práce sme mali pôvodne zajtra, avšak nakoniec sme o ňom hlasovali už dnes. Návrh kolegu Brocku neprešiel. Idem teda hodinu s krížikom po funuse, ale s úsmevom na tvári J

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?