Gestá, politika a futbal. Ukrajina.

Autor: Juraj Droba | 9.5.2012 o 21:18 | Karma článku: 12,95 | Prečítané:  1392x

Ukrajinský prezident Janukovič urobil jediné ako tak rozumné rozhodnutie v šlamastike, do ktorej sa Ukrajina dostala, a zrušil summit lídrov stredoeurópskych krajín. Slovenský prezident tak nemusí riešiť dilemu, či by naozaj bola jeho účasť to pravé orechové. Rozhodnutie mnohých západných politikov nezúčastniť sa futbalového EURA 2012 je zabitím dvoch múch jednou ranou. O ich účasť bežný fanúšik určite nestojí. Zároveň týmto gestom odkazujú obyvateľom Ukrajiny, že spôsob vládnutia ich prezidenta nie je v poriadku.

Po oznámení desiatich lídrov európskych krajín, že sa nezúčastnia na summite stredoeurópskych štátov, ktorý sa mal tento víkend uskutočniť v Jalte, sa Viktor Janukovič včera rozhodol, že pre Ukrajinu a pre seba zachráni aspoň zbytky tváre (saving face) a stretnutie hláv štátov "odložil" na neurčito. Zároveň tým umožnil vydýchnuť si aj slovenskému prezidentovi, ktorý bol odhodlaný zúčastniť sa summitu  napriek tomu, že prezidenti Nemecka, Rakúska, Českej republiky a ďalších krajín ohlásili svoju neúčasť.

Janukovič spravil v utorok jediné rozumné rozhodnutie v šlamastike, do ktorej sa krajina dostala vďaka  zlému zaobchádzaniu s väznenou ex-premiérkou Juliou Tymošenkovou. Tá nedávno vyhlásila, že bola násilne dotiahnutá na vyšetrenie chrbtice a na protest proti tvrdému zaobchádzaniu vyhlásila hladovku. Tú by mala práve dnes, po 19 dňoch, ukončiť. O tom, že Tymošenková bola fyzicky napadnutá, svedčia fotografie i výroky predstaviteľky parlamentu pre ľudské práva (tá bola niekoľko dní na to parlamentom odvolaná).

Odsúdenie Tymošenkovej a ďalších troch členov jej bývalej vlády Európanom vadilo už dlhší čas. Po márnych naliehaniach sa mnohí európski lídri rozhodli ešte pritvrdiť. Okrem bojkotu summitu vyzvali viacerí z nich, vrátane kancelárky Angely Merkelovej, zvážiť účasť seba či ministrov na blížiacich sa Majstrovstvách Európy vo futbale, ktoré spolu s Poľskom hosťuje práve Ukrajina. Európska komisia oznámila, že žiadny z komisárov sa nezúčastní majstrovstiev, aby nedal Janukovičovi dôvod na propagandu v štýle "Západ nás berie".

Prezidenti vyšehradskej štvorky sa naopak uplynulý víkend dohodli, že šampionát bojkotovať nebudú. Smrdí z toho lobizmus poľského prezidenta Komorowskeho, ktorý zlomil Klausa a slovenský prezident sa rád pridal.

Poliaci samozrejme blížiace sa ME vo futbale vnímajú ako obrovskú PR príležitosť pre svoju krajinu. Nechcú, aby politické gestá európskych štátnikov narušili priebeh šampionátu. Avšak argument Poliakov, že ak budeme bojkotovať Ukrajinu, priblíži ju to k Rusku, stojí na vode. Iba podporuje mylné predstavy Kyjeva, že sa Európa a Rusko o Ukrajinu trhajú, zatiaľ čo Ukrajina nemusí ani pohnúť prstom. Táto logika je zvrátená - podľa nej mala EÚ v 90-tych rokoch prizvať Mečiarovo Slovensko na vyjednávania o vstupe, čo však neurobila. Naopak, jasne povedala, že pokiaľ si Slováci nedajú svoju krajinu do poriadku, EÚ sa s nimi baviť nebude.

Podobná situácia je dnes na Ukrajine. Janukovič uťahuje politické skrutky, snaží sa posilniť kontrolu nad médiami, vyradiť opozíciu z politickej súťaže a koncentrovať moc vo svojich rukách. V mene boja proti korupcii sedia štyria členovia Tymošenkovej vlády vo väzení a medzinárodné organizácie tvrdia, že išlo o spolitizované procesy. Netrúfam si polemizovať o vine alebo nevine Tymošenkovej, ale súdne procesy boli preukázateľne fraškou. Janukovičova Strana regiónov má ambíciu vyhrať októbrové voľby a dominovať "poslušnému" parlamentu. Aj preto musí držať Tymošenkovú vo väzení - opozícia je bez charizmatického lídra úplne paralyzovaná.

V reakcii na to, čo sa na Ukrajine deje, sa už objavili návrhy aby UEFA Ukrajinu vytrestala odňatím niektorých zápasov a ich presťahovaním do Poľska. To považujem za absurdné: bola by to predovšetkým facka futbalu a facka fanúšikom, ktorí už majú zakúpené letenky a vstupenky. A tiež facka bežným Ukrajincom, ktorí sa na majstrovstvá určite tešia.

Správny postup pre európskych politikov je nezúčastniť sa šampionátu a nedať tak príležitosť prezidentovi Janukovičovi byť videný v spoločnosti predstaviteľov demokratických krajín. Janukovič predstavuje režim, ktorý uplatňuje selektívnu spravodlivosť a porušuje ľudské práva.

EÚ by mala trvať na dodržiavaní ľudských práv a uplatňovať prísny meter o to viac, že Ukrajina ešte stále má ambície stať sa členom EÚ. Súčasná vláda v Kyjeve iným ako silným gestám nerozumie. Žije v presvedčení, že Ukrajina je pre EÚ príliš dôležitá. Treba jej dať najavo, že každé konanie má následky, a že Janukovič nemôže beztrestne budovať jednofarebný štát. EURO 2012 je dobrý nástroj, Ukrajinci zoberú bojkot vážne a vláda ho pocíti.

Slovenskí politici by sa k bojkotu mali pridať. Majú to napokon ľahšie ako tí, ktorých mužstvá sa na majstrovstvá kvalifikovali. Dáme tak najavo, že nám záleží na našom najväčšom susedovi. Zatvárať oči a tváriť sa, že ide iba o šport, nemožno.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?