Punkeri patria do basy

Autor: Juraj Droba | 18.8.2012 o 10:45 | Karma článku: 13,51 | Prečítané:  3435x

Včera moskovský súd vyriekol rozsudok "vinné" nad troma členkami skupiny Pussy Riot. Dôvodom je ich vystúpenie 21.februára tohto roku v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa, kde zahrali dvojminútovú skladbu. V nej žiadali Matku Bohorodičku, aby vyhnala Putina z Ruska.

Včera sa v Moskve rozhodlo o tom, kde sú hranice slobody prejavu v Rusku. Vystúpenie troch mladých, sporo odetých žien v jednom z hlavných moskovských chrámov pobúrilo mnohých veriacich. Je však dvojročné väzenie (po nepochopiteľných piatich mesiacoch väzby) adekvátny trest za akt, ktorý môže byť pre niekoho bohorúhačstvo, pre iného umelecké vyjadrenie nesúhlasu s režimom, ktorý v Rusku už viac ako dekádu inštaluje Vladimír Putin?

Mnohé ruské aj medzinárodné ľudskoprávne organizácie poukazujú na nezrovnalosti v súdnom konaní a zaujatosť súdneho procesu. Z prípadu cítiť najmä snahu o politickú pomstu. Je to ďaľší znak toho, ze Rusko sa pod vedením Vladimíra Putina vzďaluje od hodnôt demokracie, slobody a rešpektu voči ľudským právam.

Vystúpenie Pussy Riot veľmi priamo označilo Putina ako škodcu Ruska. Málo ľudí má ilúzie o spravodlivosti a nezávislosti ruského súdneho systému, aj preto mnohí vnímajú proces ako snahu režimu odradiť od podobných verejných akcií ďalších, ktorým sa nepáčia politické pomery v Rusku. Od začiatku nešlo o tri punkerky, ale o vyslanie jasného signálu: o režime si môžete myslieť čo chcete, ale verejné vyjadrenie nesúhlasu sa nevypláca.

Vo svojej podstate je trest pre punkerky z Pussy Riot analogický s procesom s oligarchom Chodorkovským. Ten ukázal ostatným ruským magnátom, kde sú podľa Kremľa hranice medzi politikou a biznisom. Spolu s ďalšími zákonmi  - nútiacimi tie ruské mimovládky, ktoré dostávaju peniaze zo zahraničia a vykonávajú vágne definované "politické aktivity" označiť samé seba za 'zahraničných agentov' alebo zákony uvoľňujúce ruským úradom ruky pri cenzurovaní internetu  - ide o ďaľšiu snahu Kremľa obmedziť priestor pre verejnú diskusiu v Rusku.

EÚ a členské štáty sa zatiaľ v Rusku spoliehali najmä na vzťahy s Putinom. To bude pokračovať aj ďalej, keďže zmena vlády v najbližších rokoch nehrozí. Ale ignorovať domáci vývoj v Rusku alebo prijať Putinovu rétoriku o tom, že opozícia je hŕstka "hipsterov" ktorí sú odrezaní od normálneho sveta by bolo chybou - treba s nimi nadviazať minimálne neformálny dialóg a pomôcť im v ich snahe bojovať o zlepšenie správy veci verejných tým, že tieto témy bude EÚ a Slovensko prízvukovať svojim oficiálnym ruským partnerom. EÚ nezmení situáciu v Rusku - to však neznamená, že sa budeme hrať na business as usual keď to business as usual nie je ani pre Putina, ani pre slabučkú a rozbitú opozíciu. To, čo sa v Rusku deje, je odsúdeniahodné. A je potrebné to minimálne pomenovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR EDUARDA ŽITŇANSKÉHO

Začínajú sa daňové tančeky

Úvahy o vyrovnanom rozpočte sa posúvajú do budúcnosti.


Už ste čítali?