Obyčajný človek nás vracia do tvrdého socializmu

Autor: Juraj Droba | 11.10.2012 o 17:05 | (upravené 11.10.2012 o 17:21) Karma článku: 15,94 | Prečítané:  5138x

Netuším, či kolegovi Škripekovi (OĽaNO) ide o politické body u svojich konzeravtívnych voličov, alebo sa sekol o pár desaťročí. Svojím najnovším návrhom totiž označil pohľad na ženské prsia v časopise za "ohrozenie mravnosti". Takýto nezmysel si nelajzlo za dvadsať rokov ani KDH. Návrh je zle napísaný a nevykonateľný.

Kolega chce regulovať oblasť, ktorú doposiaľ bez väčších problémov riešila rodičovská výchova, samoregulácia a trh. Som zvedavý, kto a ako bude skúmať onen účel, ktorého „jediným alebo hlavným cieľom je vyvolať sexuálne vzrušenie". A čo ak je hlavným cieľom oných necudných obrázkov jednoducho zvýšiť náklad?

Hoci sa kolegov návrh môže tváriť ako zamyslenie sa nad svetom, v ktorom žijeme, zásadným spôsobom zasahuje do slobody jednotlivca a slobody podnikania. Nehovoriac o tom, že by otváral dvere štátnej šikane a zaťažil by štátny rozpočet.

Pán Škripek si prisvojil právo súdiť, čo je to mravnosť. Pojem "ohrozenie mravnosti" je subjektívny, nie je definovaný zákonom a stojí na vode. Čo je pre niekoho ešte v poriadku, to je už pre iného za hranicou. Potom nastáva ohrozenie čoho? Je podľa kolegu Škripeka mravnosť ohrozená aj pri komiksových postavičkách v obtiahnutých odevoch, prípadne pri videozázname módnej prehliadky spodného prádla, kde modelky toho viac ukazujú ako zahaľujú? Nehovoriac o tom, že polonahá slečna v Novom čase je z hľadiska mravnosti svätica v porovnaní s tým, čo nájdu neplnoletí na pár kliknutí na internete. Autor si zrejme predstavuje, že odteraz budeme zobrazovať ženy zahalené od hlavy až po päty aby nás nikto nemohol obviniť z toho, že vyvolávame sexuálne vzrušenie u sexuchtivých mládežníkov.

V dôvodovej správe pán Škripek tvrdí: terajšia právna úprava "sa javí ako nedostatočná a nepriamo tak podporuje nezdravý morálny i spoločenský vývoj detí a mládeže (osoby mladšie ako 18 rokov). " Čím je podložené toto tvrdenie? Kde je nejaký overiteľný údaj, ktorý by dokazoval to, o čom hovorí dôvodová správa?

Bez rozpakov označil za najvhodnejšieho a neomylného arbitra Ministerstvo školstva. Ak má ohrozenie mravnosti skúmať Ministerstvo školstva predtým, ako obvodný úrad prípadne uloží sankciu, zákon sa tak stáva len ďalšou byrokratickou barličkou na odôvodnenie držania nadmerného počtu úradníkov na ministerstve. To má v obci Horná Dolná ministerstvo skúmať, či v jedinom miestnom stánku predajom časopisu "ohrozujúcim mravnosť" došlo alebo nedošlo k spáchaniu priestupku, a teda uložiť mu pokutu (aj opakovane)?

Dôvodová správa ďalej uvádza: "Zavedenie tejto povinnosti bude v praxi znamenať aj to, že ak napr. inzertný časopis bude chcieť pravidelne zverejňovať vo svojom vydaní fotky (polo)nahých žien alebo mužov - t.j. výtvory spôsobilé ohroziť mravnosť, mal by sa v zmysle návrhu zákona premenovať na „erotický inzertný časopis". V prípade, ak denník alebo týždenník budú chcieť napr. zverejniť fotky z pornofilmu, mali by v zmysle návrhu zákona výslovne označiť daný výtlačok slovom „erotický".

Vydavateľom tu za posledných 20 rokov rôzne politické garnitúry hádzali pod nohy mnohé polená, ale za takýto zákon by určite pánu Škripekovi poďakovali ešte viac ako tým, čo umožnili politikom vysúdiť z vydavateľov likvidačné sumy.

Ďalej citujem: "Následne, takéto veci (denníky, týždenníky, časopisy a pod.) nebudú môcť byť predajcom v zmysle platných ustanovení zákona o ochrane mravnosti vystavované vo výkladoch a verejne propagované a v súlade s návrhom zákona ani predávané osobám mladším ako 18 rokov. Je vo výlučnej právomoci vydavateľa tlače, akú cestu si v tomto smere zvolí, ak sa však rozhodne, že súčasťou jeho tlačovín alebo iných vecí budú aj výtvory spôsobilé ohroziť mravnosť, bude musieť strpieť zákonné obmedzenie a označiť svoj produkt slovom „erotický" v príslušnom (gramatickom) tvare tohto slova. Túto povinnosť je spravodlivé uložiť osobe, ktorá predajcovi tlač dodáva, keďže nie je v možnostiach samotného predajcu, aby každodenne zisťoval vo viac ako 3 600 existujúcich tituloch, či sa v nich nenachádzajú výtvory spôsobilé ohroziť mravnosť, a to v tých prípadoch, keď veci, ktorých sú takéto výtvory súčasťou, nie sú označené slovom „erotické"."

Vyvstáva otázka: nebude to pre konečného spotrebiteľa zavádzajúce? Uvedenie erotických inzerátov nemusí mať s obsahovým zameraním tlačoviny nič spoločné. Inzercia je nevyhnutnou podmienkou na prežitie tlačovín. Zamyslel sa predkladateľ, čo jeho návrh spôsobí podnikateľom v danej oblasti? Má predkladateľ overené, ako to bude zasahovať do ústavného práva šíriť a prijímať informácie?

Nestačí zákaz predaja vopred definovaných druhov tlačovín (podobne ako cigarety, resp. alkohol) osobám mladším ako 18 rokov? Mal som dojem, že to funguje a všetci, vrátane hard-linerov z KDH, s tým vedia žiť. Ale očividne nie. Buďme ostražití, aby sa horlivým jednotlivcom s extrémnymi názormi nepodarilo do Zbierky zákonov prepašovať nezmysly, na ktoré doplatíme všetci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?