Kostlivec hrobára Freša alebo Pamätáte si ešte Váhostav?

Autor: Juraj Droba | 21.5.2015 o 8:44 | (upravené 25.5.2015 o 20:54) Karma článku: 14,11 | Prečítané:  3266x

Včera si poslanci Smeru a Pavol Frešo zvolili na sedem rokov Karola Mitríka za šéfa NKÚ. Na úvod objasnenie mojich väzieb na troch volených aktérov tejto frašky. 

Henrietu Crkoňovú ani Maroša Žilinku nepoznám vôbec, Karola Mitríka len z Výboru na kontrolu činnosti SIS, kam nám chodil skladať účty o činnosti služby počas vlády Ivety Radičovej. 

To, že ste o NKÚ veľa nepočuli, neznamená,  že nie je dôležitý. Jeho predseda je formálne piatym najdôležitejším verejným služobníkom na Slovensku. V protokolárnej hierarchii predbieha ministrov i poslancov. Má rozsiahle kompetencie, a ak je agilný a má chuť makať, vie ich aj patrične použiť. O dnes už bývalom šéfovi Jasovskom nebolo počuť skoro nič z dvoch dôvodov: o tom, čo robil, poctivo mlčal a o tom, čo nerobil, sa len šepkalo v kuloároch.

Pavol Frešo mi bol sympatický ešte aj po tom, ako ostatným už prestal byť. Od začiatku kritizovaný a podceňovaný sa nakoniec stal predsedom SDKÚ a aj v čase, keď ho mnohí odpisovali, zvalcoval župné voľby a udržal Bratislavský kraj ako baštu pravice. Javil sa byť vecným a praktickým človekom, ktorý hľadá riešenia.

V čase, keď vznikala Ľudová platforma ako pokus o jednotný konzervatívny front voči Smeru, Frešo bol motorom tohto úsilia. Pôsobil na mňa ako integrátor, ktorý síce nie svojim vodcovstvom a brilantným politickým myslením, ale pilnou prácou v pozadí dokáže spájať. O to nepochopiteľnejší je pre mňa jeho ťah Mitríkom v situácii, keď sa na Žilinkovi boli schopní dohodnúť aj Sulík s Hrušovským, aj Matovič s Bugárom a mnohí ďalší, ktorí k sebe za normálnych okolností až tak blízko nemajú. A zrazu bum bác. Pavol Frešo, evanjelista jednoty pravice, nastúpil ako trójsky kôň Smeru. Dal som mu bezprostredne po hlasovaní niekoľko priamych otázok, no odpovede boli rozpačité. Aj keby bol Karol Mitrík desaťkrát lepším kandidátom, očakávaná racionalita i elementárna slušnosť Frešovi kázali stiahnuť ho a odkázať Smeru, že opozícia je jednotná a nepristúpi na špinavé hry.

 A Karol Mitrík ako šéf NKÚ? Diskrimináciu kvôli veku apriori odmietam a tak uvediem iba moje dojmy z našej spolupráce: ako šéf tajnej služby na mňa pôsobil ako človek, ktorý sa komótne a opatrne pohybuje v spletitej sieti moci, vzťahov, väzieb a systému protislužieb. Vďačný svojim chlebodarcom za stoličku na ktorej sedí, počínajúc si tak, aby nebodaj nikomu nešliapol na otlak. Rozhodne nie ako človek, ktorý s energiou dynama a zaťatosťou pitbula pôjde po krku všetkému nekalému, čo sa vo verejnej správe deje. Písal sa vtedy rok 2010. Dnes máme o päť rokov viac a mám dôvodné pochybnosti, či sa človek, ktorý väčšinu svojej politickej kariéry pôsobil ako bezproblémový stranícky funkcionár na úrovni okresu a kraja, zrazu vypne k obdivuhodnému výkonu.

Veľmi by ma zaujímalo, čo Pavol Frešo za tento politický obchod získal. A tiež by ma zaujímalo, čo motivovalo poslancov Kuffu a Kvasničku vytvoriť trocha hmly a čiastočne odvrátiť pozornosť od Freša a Mitríka tým, že nominovali tiež svoju vlastnú kandidátku. Raz sa to dozvieme.

Údajná oslava víťazstva Karola Mitríka mi prišla ako podivná bodka za celou touto smutnou epizódou. Neviem, kto vyhral. Pavol Frešo a jeho hŕstka zamestnancov? Smer? Alebo my všetci žijúci na Slovensku, vďaka tomu, že NKÚ preberie akcieschopný a energický manažér, ktorý nikomu nič nedlží a bude konať podľa hesla padni komu padni? Ozaj: pamätáte si ešte Váhostav?
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?