Opäť sme raz pochodovali proti právam žien

Autor: Juraj Droba | 21.9.2015 o 2:13 | (upravené 16.2.2017 o 11:27) Karma článku: 12,82 | Prečítané:  10600x

Pochod za život by bola veľmi sympatická myšlienka, ak by jeho názov nebol iba eufemizmom boja proti interrupciám.

Je to veľmi náročná téma a interrupcia je krajné riešenie. Vždy však budem zastávať výlučné právo ženy urobiť rozhodnutie, ktoré často býva najťažšie v jej živote. 

Myslím si, že požiadavky, za ktoré sa dnes pochodovalo v Bratislave, sú už splnené. Aj keď nie možno tak, aby bola absolútne spokojná každá zbožná duša. No transparenty „Antikoncepcia je vražda“ iniciatíve škodia a v očiach normálneho človeka robia z pochodujúcich dav extrémistov, hoc väčšina z nich sú úplne normálni umiernení katolíci.

Zákony a spoločnosť chránia ľudský život od počatia po prirodzenú smrť. Možno to robia nedokonalo, ale chránia. Interrupciu nie je možné vykonať kedykoľvek a kýmkoľvek. Skúsme si predstaviť, čo by sa stalo po jej zákaze, ak by sa jej výkon presunul do „ilegality“ a mimo oficiálneho zdravotníctva. Zdravotná starostlivosť  nás sprevádza a chráni po celý život. Nie sme s ňou síce spokojní, ale to je iný príbeh, ktorý s interrupciami nesúvisí.

Zákony a spoločnosť chránia, podporujú a vyzdvihujú rodinu založenú manželstvom muža a ženy. Najlepším dôkazom nie je len ústava či zákon o rodine, o dani z príjmov, ale aj každodenná prax, keď na rozdiel od vstupu do manželstva o jeho ukončení už musí rozhodovať súd. Existujú i manželské poradne, kde znesvárení partneri môžu nájsť cestu k vzájomnému pochopeniu a zmiereniu.

A rovnako spoločnosť i jej zákony chránia rodičovské práva na výchovu detí. Rodičia môžu vychovávať svoje deti v súlade so svojimi hodnotami a životným štýlom. Žiaľ, aj takí rodičia, ktorým by normálny človek neveril ani nos medzi očami. Náboženstvo sa vyučuje na školách a ak majú rodičia napríklad iný názor na zrodenie sveta a života, ako ho hlása evolučná teória, nič im nebráni, aby svoje deti poučili o „božej“ pravde.

Je tu však jedna vec, ktorá má nesmierny význam pri ochrane života každého z nás.  Nie je to výmysel ústavných právnikov, ale stáročiami preverená skúsenosť:  Ak sa chceme ako spoločnosť vyhnúť  krviprelievaniu, štát sa nesmie viazať na žiadnu ideológiu ani náboženstvo.  Musí byť v týchto chúlostivých témach, súvisiacich s presvedčením, za ktoré sú niektorí vyšinutí jedinci ochotní aj vraždiť, neutrálny.

Pochod za život nebol len pochodom katolíkov, hoci práve katolíci boli v ňom vo väčšine.  Námestím v húfe kráčali aj tí, ktorí vnímajú našu spoločnosť ako extrémne bezbožnú, cynickú, mravne rozloženú, bez úcty k tradícii, nekriticky prijímajúcu cudzie novoty. Okrem tisícov nadšencov sa tejto demonštrácie sily zúčastnili aj tí, čo sa chcú len vypočítavo priživiť a odniesť si kus priazne do budúcoročných volieb.

Nemyslím si, že slovenská spoločnosť je len bezbožná, cynická, mravne rozložená, bez úcty k tradícii, nekriticky prijímajúca cudzie novoty. Nesporne má aj cnosti, i riadnu dávku skepsy a konzervativizmu. Ale čo už. Mnohé slobody chcú čas, vysvetľovanie, argumenty, skúsenosť.

Organizátori pochodu za život hovoria o pokojnom pochode, no v našich končinách platí, že ak sa už raz pochoduje, často to neveští nič dobré. Už sme si tu totiž vypochodovali dve hrozné totality. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?