Ivo Nesrovnal zvyšuje dane: Je po voľbách, zvyknite si.

Autor: Juraj Droba | 22.10.2015 o 1:23 | Karma článku: 13,68 | Prečítané:  7755x

Treba uznať, že Ivovi Nesrovnalovi sa počas primátorskej kampane podarilo vytvoriť u voličov dojem, že je novou tvárou bratislavskej komunálnej politiky. Bol to však falošný dojem.

Súčasný primátor bol súčasťou všetkých zásadných rozhodnutí o našom meste i kraji v posledných piatich rokoch. Tí, čo podrobnejšie sledujú politickú čľapkanicu v hlavnom meste, vedeli, že bol poslancom a podpredsedom bratislavskej župy a tiež poslancom mestského zastupiteľstva. Pán Nesrovnal sa však radšej ako komunálny politik z SDKÚ predstavoval ako úspešný právnik so zahraničnými skúsenosťami. Tomu zodpovedala aj volebná kampaň.  „Som presvedčený, že Bratislava môže byť kultúrna a čistá ako Viedeň, že Bratislava môže mať rovnako fungujúcu dopravu ako Berlín, a že môže mať rovnako prísne pravidlá pre developerov ako Helsinki,“ tvrdil počas kampane a svoje sympatické „kozmopolitné“ kréda hlásal aj na billboardoch.

Ale nezostalo len pri nich. Bratislavčania dostali do schránok aj Nesrovnalov program  111 KROKOV, AKO VRÁTIŤ BRATISLAVU BRATISLAVČANOM. Nuž, klobúk dole, v porovnaní s Ftáčnikom, ktorému sa niektoré stavby vymkli z rúk (Štúrova ulica) to bola na dané bratislavské pomery nová kvalita. Znova som sa k jeho víťaznému programu vrátil. Prinútil ma k tomu svojím tvrdením, že „aj keď je zvyšovanie daní nepopulárnym krokom, je potrebné a preto tento návrh na úpravu dane predložím na rokovanie mestského zastupiteľstva v novembri“.

Pointa je v tom, že v tých 111-tich Nesrovnalových krokoch, ako vrátiť Bratislavu Bratislavčanom, nie je ani mäkké f o zvyšovaní dane z nehnuteľnosti. A tak som nútený konštatovať, že sa Ivo Nesrovnal stal primátorom Bratislavy aj vďaka neúprimnosti k voličom. Nemôžem ako Bratislavčan ignorovať fakt, že mi kandidát na primátora takúto dôležitú skutočnosť vo svojom programe zamlčal. To, že nevedel o katastrofálnej finančnej situácii Bratislavy, si môže komunálny káder mŕtvej SDKÚ a dnes akože nezávislý primátor Nesrovnal nechať  na kŕmenie labutí na Štrkoveckom jazere. Vedel o tom veľmi dobre.

Primátor má dnes kopu argumentov, prečo je potrebné daň zvýšiť. Tak napríklad: „Bratislava má síce porovnateľnú sadzbu dane z nehnuteľností s ostatnými mestami, ale trhová hodnota nehnuteľností a príjmy Bratislavčanov v priemere dosahujú dvojnásobnú výšku v porovnaní s ostatným Slovenskom. Táto disproporcia nie je v poriadku a potvrdzuje evidentnú chybu v systéme.“

Netvrdím, že to tak nie je; súhlasím s tým, že daň z nehnuteľností je na Slovensku v porovnaní so štátmi OECD nízka; súhlasím aj s tým, že z hľadiska efektívnosti výberu a potláčania daňových únikov je to „dobrá“ daň; súhlasím s tým, že mesto je na tom zle a vláda naň kašle. Ako liberál som jednoznačne proti akémukoľvek zvyšovaniu daní, a ak mám s nejakým zvýšením súhlasiť, chcem vedieť, čo presne zaň ako občan dostanem. No už menej súhlasím s tým, že je to spravodlivá daň, lebo historicky sa to u nás vyvinulo tak, že aj penzisti či nezamestnaní vlastnia byty, a to niekedy i veľké byty v centre. To je na debatu, ale principiálne mi prekážajú tri veci:

Prvá, že sa treba pozerať na celkové daňové a odvodové zaťaženie na Slovensku, a to teda nie je vôbec nízke. Fico nás bude dojiť na celoštátnych daniach a Nesrovnal na komunálnych?

Druhá, že Nesrovnal nič konkrétne neponúka. Kedysi som napísal, že by v Bratislave mohlo dôjsť k zvýšeniu dane z nehnuteľnosti „výmenou“ za verejnú dopravu zadarmo. Ale ani mi nenapadlo, že by šlo o 100-percentné zvýšenie, ako to ide navrhnúť primátor.

Tretia, nemám ani najmenší pocit, že sa s majetkom mesta narába efektívne, že sa ním neplytvá, nešpekuluje, a že tie tunelárske kliky, ktoré sa roky obohacujú na mestskom majetku, sú už pasé.

Neviem, či mám plakať, alebo sa smiať, keď primátor Nesrovnal dnes s plechovou tvárou tvrdí: „Je veľmi ľahké byť proti niečomu, ale je to zbabelé a nič to nerieši.“

To, že Bratislavčanom vo volebnej kampani zamlčal zvyšovanie daní, akože bolo čo – odvaha?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo máme právo vedieť, či sa Fico cíti zle

Problémy predsedu Smeru môžu ovplyvniť kampaň.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aspoň Kalavská má hrdosť

Ministerka si demisiou možno naštartovala politickú kariéru.


Už ste čítali?