reklama

Slovinci alebo Íri?

Kedysi sa zvyklo hovoriť o Írsku ako o tradične katolíckej krajine. Ešte v roku 1993 bol pohlavný styk gejov klasifikovaný ako trestný čin.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Odkedy však Íri v májovom referende schválili uzákonenie homosexuálnych sobášov, staré floskule už akosi nejdú z hrdla. Zostali len dve možnosti. Buď sa zmieriť s tým, že tradične katolícka krajina už nie je takou tradičnou, lebo veľa katolíkov má v rozpore s tradíciou pochopenie pre potreby gejov. Druhou možnosťou je, že Írsko už nie je ani tak katolíckou krajinou, lebo veľa ľudí svoju vieru jednoducho odvrhlo. V prípade Írska si myslím, že platí prvá možnosť, a uzákonenie manželstiev gejov nijako neotrasie katolíckou tradíciou krajiny, akurát prinúti cirkev prispôsobiť sa dobe. Sám dublinský arcibiskup v reakcii na referendum povedal, že „výsledok by mal byť pre cirkev budíčkom“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj vy aj ja sme, alebo sa môžeme stať súčasťou nejakej menšiny – minimálne názorovej. Gejovia sú však z biologického hľadiska v spoločnosti vždy menšinou. A keď sa o ich právach hlasuje, vždy je to hlasovanie väčšiny o menšine. Bohužiaľ veľmi podobne, ako keby dvaja vlci a jedna ovečka hlasovali o tom, čo bude na večeru. Z toho ma dosť mrazí, lebo sa to môže ľahko zvrtnúť na hlasovanie väčšiny proti menšine.

V Írsku to dopadlo tak, že v krajine je viac práv a slobody, keďže významná časť občanov s heterosexuálnou orientáciou má pre potreby gejov pochopenie. Ich sobášenie považuje za legitímnu vec. Významný civilizačný posun „tradične katolíckej krajiny“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O Slovinsku sa síce ako o tradične katolíckej krajine nehovorí, ale výsledok víkendového referenda o príklone ku katolíckej tradícii vypovedá. Proti legalizácii manželstiev homosexuálnych párov sa vyslovila väčšina zúčastnených voličov. Referendum s 35-percentnou účasťou je platné, keďže kvórum je len 20 percent. Ale kde boli tí ostatní? Zostali doma, lebo ich tento civilizačný spor nezaujíma? Možno len vzali vec z tej strany, že registrované partnerstvo, ktoré v Slovinsku už platí, musí homosexuálom stačiť. Ani to nie je v našom stredoeurópskom kontexte málo.

Aby sa menšina neocitla v rukách väčšiny, tvorcovia slovenskej ústavy zakázali konanie referenda o základných právach. Lenže sú práva gejov na právnu ochranu ich vzťahov základným právom? Zjednodušene povedané, môže sa na Slovensku väčšina v referende uzniesť, že im takéto práva neprizná, respektíve odníme?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ústavný súd v súvislosti s referendom o rodine naveľa-naveľa „vyškrtol“ zo zoznamu otázku, ktorá išla týmto smerom. Aliancia za rodinu chcela totiž od ľudí vymámiť súhlas s tým, aby „žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1.3.2014 priznané iba manželstvu a manželom“. Slovom, manželstvom malo byť iba manželstvo a manželstvom nemalo byť z hľadiska obsahu registrované partnerstvo.

Ale toto ešte nič nehovorilo o tom, že by sa nemali sobášiť gejovia. Zamedziť tejto „novote“, ktorú si presadili Íri a odmietli Slovinci, sa pokúsili iniciátori referenda otázkou číslo 1. Tú Ústavný súd do hlasovania pustil. Zrejme sa držal toho, že predtým páni poslanci Smeru a KDH zakomponovali do ústavy proklamáciu, že manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou. Táto otázka znela: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektoré štáty zrovnoprávnili ľudí bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu tým, že umožňujú manželstvo heterosexuálov i gejov. Iné štáty sa „uspokojili“ s riešením tohto problému „len“ registrovanými partnerstvami. Zatiaľ čo tie prvé štáty poňali manželstvo ako praktický právny inštitút, ktorý má posilniť spolužitie ľudí ako takých, tie druhé zostali viac spojené s tradíciou. Tá manželstvo spája len s heterosexuálmi. Povedal by som, že aj tieto krajiny zrejú dobrým smerom.

A potom sú štáty ako Slovensko, ktoré žiadnu právnu ochranu homosexuálnym párom nepriznávajú a bodka. V spoločnosti zároveň pôsobia relatívne marginálne politické sily, ktoré by im nadobudnutie týchto práv do budúcnosti najradšej vzali hoc aj prostredníctvom referenda. Potom je tu relatívne dominantná sila - strana Smer-SD - ktorá pred referendom o rodine namiesto jasných posolstiev alibisticky strkala hlavu do piesku, zatiaľ čo práva menšín patria do základnej agendy všetkých sociálno-demokratických strán civilizovaného sveta.

Čo Írsko?! Slovensko je tradičná katolícka krajina! 

Ale ja sa teším na dobu, keď sa v poňatí ľudských práv priblížime práve k „tradične katolíckemu“ Írsku. (Ale uspokojil by som sa aj so Slovinskom.) Vtedy budeme spoločnosťou, ktorú neovládajú komplexy, predsudky a fóbie. Nepochybujem, že sa k tomuto stavu prepracujeme. Lebo aliancia za práva ľudí bude silnejšia ako aliancia neznášanlivosti. Aspoň dúfam. 

Juraj Droba

Juraj Droba

Bloger 
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Optimista, ktorý verí, že Slovensko vie byť lepšie. Cestovateľ. Platonický športovec. Otec veselého deväťročného chlapca. Zástanca slobody a zodpovednosti. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu