Ruský nacionalizmus silnie, ďakujem za NATO

Autor: Juraj Droba | 25.2.2016 o 9:01 | Karma článku: 12,39 | Prečítané:  4347x

Richard Sulík v rozhovore pre Denník N uznal, že v SaS existujú dve krídla. Mňa osobne zaujalo najmä to, ako to zhodnotil:  „Na rozlet potrebujeme dve krídla a ja som rád, že to tak je. So všetkými vychádzam dobre.“  

Myslím si, že funkčná dvojkrídelnosť je presne to, čo dnes potrebujeme, aby sme dokázali robiť správne rozhodnutia v záležitostiach, ktoré sú nové a nepoznané. A tým novým je migračná kríza a návrat akejsi studenej vojny v dôsledku agresívnej politiky Ruska.

Migračnú krízu prirovnávam k mnohouholníku, ktorého niektoré vrcholy sú úplne zastreté hmlou a niektoré len presvitajú. Môžeme sa na ňu pozerať ako na technický problém ochrany hraníc, ako na humanitárnu krízu, ako na geopolitickú hru regionálnych štátov a globálnych mocností,  alebo ako na nezadržateľný pohyb sťahovania celých národov a kultúr do podmienok, ktoré pokladajú za lepšie na svoje prežitie.

Je normálne, že túto mnohoznačnosť rôzni ľudia vyhodnocujú rôzne.

V politickej strane to platí o to viac, pretože je platformou na diskusiu a na hľadanie spoločného prístupu a spoločných riešení. Presne toto sa dialo a deje v SaS. Výsledkom nie je rozkol, ale naša spoločná pozícia k migračnej kríze, ktoré sme sformulovali pred niekoľkými mesiacmi. http://www.strana-sas.sk/riesenie-migracnej-krizy/4307

Poviem to takto: v migračnej kríze dávam akcent na humanitárne aspekty, a preto patrím v tejto veci k inému názorovému krídlu ako predseda SaS.  Richard Sulík akcentuje viac bezpečnosť občanov, ale našim spoločným záujmom je ochrana západných hodnôt a liberálnej demokracie. Som si istý, že na to potrebujeme nielen rozum, ale aj srdce.

Keď si to Slovensko namierilo do EÚ a NATO, bol to relatívne dlhý proces, počas ktorého sa uskutočňovali náročné reformy v oblasti práva, ekonomiky a demokratických inštitúcií. Čiže aj my, ktorí sme geograficky susedili so Západom, sme potrebovali na integráciu určitý čas. Napokon stále ho potrebujeme.  

Chcem tým povedať, že masová migrácia ľudí z častí sveta, kde nefunguje demokracia a právny štát podľa našich západných štandardov, kde vzorce správania upravujú iné kultúrne stereotypy, je problém.  Na integráciu státisícov až miliónov  ľudí  totiž chýbajú ekonomické, politické, ale aj mentálne kapacity.

Obrazne povedané, keď sa do posledného miesta zaplní záchranný čln, aj tí najväčší humanisti budú tvrdo bojovať proti tým, ktorí sa pokúsia na palubu dostať. Ich konanie bude vedené pudom sebazáchovy.

Veľmi si preto želám, aby sme sa k tomuto bodu v EÚ nedostali, lebo stratíme ľudskú tvár, svoje hodnoty a ideály. V tejto obave sa obe krídla v SaS zhodujú. Táto obava nás zároveň poháňa k tomu, aby sme hľadali funkčné riešenia, ktoré  vyhovejú aj požiadavkám na humánne zaobchádzanie s ľuďmi, ktorí sa ocitli v núdzi. Ak to neurobíme my, liberáli, slobodomyseľní ľudia, demokrati, urobia to za nás extrémisti.  

Obdobným mnohouholníkom ako utečenecká kríza je vývoj v Rusku a na Ukrajine.

Pred niekoľkými mesiacmi SaS odsúdila anexiu Krymu. Pre Slovensko mal tento postup nielen „spomienkovú dimenziu“, keď Pražskú jar zastavili sovietske tanky. Pre malé štáty, ktoré nemajú dostatočnú vojenskú silu na odstrašenie nepriateľa, je v životnom záujme, aby veľkí hráči dodržiavali pravidlá. Pravidlá, podľa ktorých sa pri riešení konfliktov využívajú predovšetkým rokovania a kompromis. Rusko tieto normy obsadením Krymu znova pošliapalo. Vtedy som si povedal, ako dobre, že sme v NATO, ako dobre, že nie sme vo svete ako korytnačky, ktoré prišli o svoj pancier!

Predsa vlády a Smeru-SD sa vehementne zasadzuje za zrušenie sankcií voči Rusku. Úplne mu uniká vážna morálna dilema, keďže Rusko polostrov Krym nemieni Ukrajine vrátiť. Iste, morálka je v politickej práci Roberta Fica absolútne ignorovaný pojem.

Myslím si, že sankcie by mali byť zrušené, respektíve nepredĺžené len v tom prípade, ak Rusko preukáže jasnú snahu o vyriešenie konfliktu na Ukrajine demokratickými prostriedkami pri rešpektovaní jeho územnej celistvosti a práva Ukrajincov na sebaurčenie. Takže v skutočnosti zrušenie sankcií Západu voči Rusku má v rukách Kremeľ. 

Sankcie ako reakcia Západu na ruskú anexiu Krymu  pritom vôbec nezasahujú vitálne funkcie ruskej ekonomiky. Najväčšou záťažou  pre tamojšie hospodárstvo  sú klientelizmus, korupcia, vláda oligarchov, slovom, systém neliberálnej demokracie, ktorý zosobňuje prezident Putin.

V čase, keď obyčajní Rusi čelia rapídne sa zhoršujúcej ekonomickej situácii, keď hlavné médiá ovláda Kremeľ a cez ne ruskú dušu nacionalizmus, my na Západe musíme byť mimoriadne obozretní.  Z ruskej histórie vieme, že na dejinné lapsusy, kde sa rinčí zbraňami, je matka Rus ako stvorená.  Takže ešte raz: Chvalabohu za NATO.

Ako relatívne mladý politik musím slovenským demokratom, ktorí v 90. rokoch tvrdo bojovali za našu integráciu do EÚ a NATO, vzdať česť. Cítim morálny záväzok ich štafetu prevziať a za orientáciu Slovenska smerom k našim spojencom na Západe bojovať, ak nás okolnosti k tomu opäť raz vyzvú.

Juraj Droba, kandidát  SaS s číslom 13. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.


Už ste čítali?