Ako vám chutí Kotlebov presolený krémeš?

Autor: Juraj Droba | 31.3.2016 o 8:29 | Karma článku: 11,49 | Prečítané:  10506x

Viete, ako chutí presolená polievka. A viete, ako chutí presolený krémeš? Budete vedieť, keď tento extrém ochutnáte. 

Ako majú ľudia vedieť, čo v skutočnosti znamená pre ich životy, slobodu a bezpečnosť Kotlebova ĽSNS, keď je táto partaj dlhodobo vytlačená z verejného diškurzu?

Vraví sa, že diabol sa ukrýva v detailoch. Presne tak. Miesto toho, aby sa média Kotlebu  a spol. pýtali na detaily ich riešení spoločenských problémov, na detaily  ich svetonázoru, na detaily okolo ich vzťahu k fašizmu a nacizmu, na detaily ich vzťahu k ľudským právam, nepýtali sa ich po dlhé roky vôbec na nič. A nepýtali sa ich na nič ani potom, čo župné voľby v Banskobystrickom kraji boli jasným varovaním, že politika ostrakizovania nefunguje. Nedávno ĽSNS dosiahla v parlamentných voľbách takmer 9 percent.  Takpovediac poza chrbát verejného diškurzu.

Preto som presvedčený, že médiá musia Kotlebovcov vziať do svojho zorného poľa záujmu a klásť im otázky. Nebojácne a fundovane. Musia ísť po detailoch, detailne rozoberať ich prácu v parlamente. Detailne sledovať ich pôsobenie na sociálnych sieťach. ĽSNS môže byť tabu pre demokratické politické strany, ale nie pre médiá. Tak je šanca, že z budúcich volieb nevyjdú ako najsilnejšia strana. Tak je šanca, že sa tým presoleným krémešom nezačneme dusiť.

Popularita extrémistov nenarástla tým, že ľudia sú nespokojní s pomermi, frustrovaní a pod.  S pomermi v štáte nie som spokojný ani ja a ani moji priatelia, ale nik z nás nebude preto voliť neonacistov. Ani tým, čo perfídne podsúva sekretár slovenských biskupov  Anton Ziolkovský v Denníku N, že je za tým rozvrat tradičných hodnôt a presadzovanie trebárs  registrovaných partnerstiev, v dôsledku čoho ľudia strácajú záchytné body. Klér toleranciu k inakosti absurdne vydáva za zdroj posilňovania extrémistických nálad.

Podľa mňa je za tým predovšetkým nevedomosť. Nevedomosť o fatálnych dôsledkoch politiky pravicových či ľavicových extrémistov. Nemám na mysli nejaké abstraktné dôsledky, ale bolestivo konkrétne na život jednotlivca, na každého z nás.  Iste, je to paradox, že táto nevedomosť začína prekvitať  v krajine, ktorá zažila komunizmus i holokaust. Ale ak dokážeme túto nevedomosť o dôsledkoch nahradiť poznaním týchto dôsledkov, urobíme extrémistom škrt cez ich nábory prívržencov. Nič im nemôže vyhovovať viac ako to, že sú mienkotvornými médiami prehliadaní. Nič im nemôže vyhovovať viac, ako povrchnosť tých, čo ich majú demaskovať.

Demaskovať – to je to správne slovo.  

Proti totalitným ideológiám a ich nositeľom nemôžeme bojovať tým, že od nich odvrátime tvár, ale tým, že sa im včas postavíme a demaskujeme ich: Takýto ste, toto vyznávate:  

„Židia nemajú volebné právo a nie sú voliteľní do Snemu Slovenskej republiky ani do orgánov verejnoprávnych korporácií.“

„Židia sa vylučujú z akéhokoľvek štúdia na všetkých školách a učebných ústavoch okrem škôl ľudových a okrem kurzov osobitne pre nich zriadených.“

„Židom a židovským sdruženiam, ako aj členovi takej domácnosti, v ktorej je aspoň jeden Žid, nemožno udeliť koncesiu na držbu rádioprijímača alebo na držbu rádiovysielača.“

Aj takéto bolo Slovensko v roku 1941. Tie židovské kódexy z tohto obdobia sa ľahko dajú aktualizovať a vydať  trebárs ako kódexy proti prívržencom slobody a demokracie. Stačí slov Žid nahradiť trebárs slovom Demokrat. Verím, že toto nebezpečenstvo odvrátime. Veď ich máme teraz ako na dlani. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?