Bratislavský dopravný podnik odkazuje: Cestujte autom

Autor: Juraj Droba | 13.4.2016 o 0:42 | Karma článku: 11,18 | Prečítané:  25761x

Cena SMS lístka v bratislavskej MHD od prvého apríla znenazdajky stúpla o tretinu. Bratislavčania cestujú drahšie ako v Prahe alebo Brne. Zdá sa, že dopravný podnik robí všetko pre to, aby čo najviac ľudí cestovalo autom.

Dňa 31.3. zverejnil Dopravný podnik Bratislava (DPB) na svojej internetovej stránke na prvý pohľad skvelú informáciu: "DPB prináša nový produkt – 40 minútový SMS cestovný lístok". Realita je úplne iná ako prezentácia marketingového oddelenia DPB. Vrátane načasovania - zmeny sú platné od prvého apríla. A vôbec nejde o žart.

"Dopravný podnik Bratislava informuje cestujúcu verejnosť, že od 1. apríla 2016 bude poskytovať cestujúcej verejnosti nový produkt v podobe SMS cestovného lístka s časovou platnosťou 40 minút za 1 euro. Pôvodný SMS cestovný lístok s časovou platnosťou 70 minút ostáva, avšak upravuje sa jeho cena z 1 eura na 1,30 eur."

Preložené do ľudskej reči: Za pôvodnú cenu (1 €) budete cestovať skoro o polovicu kratšie (40 minút namiesto pôvodných 70 minút). Ak budete chcieť cestovať 70 minút, zaplatíte o tretinu viac (1,3 € namiesto pôvodných 1 €). "Nový produkt" v réžii Dopravného podniku teda nie je nič iné, ako zásadné zdražovanie v neprospech cestujúcej verejnosti. DPB má asi nadmerný počet cestujúcich a tak sa ich rozhodol od cestovania verejnou dopravou odradiť. Inak si nemožno vysvetliť toto radikálne zdraženie. Viete si predstaviť, čo by sta stalo, keby napríklad cena elektriny alebo benzínu zdražela o tretinu? Nehovoriac o tom, že DPB si nedal ani len tú námahu, aby o pripravovaných zmenách verejnosť včas informoval. Správa na webstránke dopravného podniku vyšla deň pred vstúpením zmien do platnosti (31.3.) a na Facebooku DPB dokonca až v deň platnosti (1.4.).

Cestovanie na SMS lístok v Bratislave je drahšie ako v Prahe alebo Brne. Bratislava má najdrahší dokonca aj mesačný predplatený lístok. Za zamyslenie stojí aj provízia z SMS lístkov pre mobilných operátorov. V roku 2014 im odviedol dopravný podnik viac ako 900 tisíc eur. 

Ozaj, čo keby si múdre hlavy v DPB sadli s mobilnými operátormi a zamysleli sa nad možnosťou SMS lístkov pre zahraničných návštevníkov? Sedem rokov som pracoval pre mobilného operátora a procesne to nepredstavuje žiadny problém. Prečo by nemohla byť Bratislava customer-friendly? 

 

Bratislava

40 min = 1 €

70 min = 1,3 €

Mesačník 26,9 €

Praha

30 min = 0,88 € (24 Kč)

90 min = 1,18 € (32 Kč)

Mesačník 550 Kč (20,4 €)

Brno

20 min = 0,74 € (20 Kč)

75 min = 1,07 € (29 Kč)

Mesačník 550 Kč (20,4 €)

Cestovanie MHD pomáha znižovať dopravné zápchy, je ekologickejšie a šetrí miesta na parkovanie. Kým vo svete robia samosprávy všetko pre to, aby bola verejná doprava atraktívnejšia, Bratislava ide proti prúdu. Cena lístka musí byť výhodnejšia ako cesta autom. V hlavnom meste je opak pravdou. Osemkilometrová cesta autom stojí v priemere 64 centov, električkou alebo busom 100 centov.

Vážené vedenie DPB, keď budem najbližšie stáť v nekonečnej zápche a pozerať sa na prázdne vozidlá MHD, určite si na Vás rád spomeniem a v duchu Vám pogratulujem k skvelej práci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?