Ak sa nás páni politici neboja, len na nás kašlú

Autor: Juraj Droba | 28.4.2016 o 0:32 | Karma článku: 5,75 | Prečítané:  1307x

Asi to poznáte. Vysoké školy vychrlili tisícky expertov na marketing a čoskoro sa všetky tie verejné monopoly na MHD či vodu a kanalizáciu, kde sa zamestnali, začali prsiť tým, že sú „lídrom v prozákazníckej orientácii“.

Od deklarácií na svojich web stránkach k reálnej úcte k zákazníkom vedie ale dlhá cesta. Niekedy zúfalo dlhá, a to musíte ešte stáť aj v šóre.  

Pred niekoľkými mesiacmi Bratislava zrušila bezplatné cestovanie invalidom, účastníkom protifašistického odboja a ich rodinným príslušníkom, účastníkom protikomunistického odboja vrátane ich blízkych rodinných príslušníkov a tiež aj obetavým darcom krvi. Mali sa uspokojiť s 90-percentnou zľavou na cestovnom. Oficiálnym dôvodom bolo spustenie integrovaného dopravného systému v rámci Bratislavského kraja. Vraj to inak nešlo, zdôvodňovali úradníci z magistrátu - v tarifách sa musel urobiť poriadok. Ale netreba si navrávať, že šlo iba o poriadok, a nie aj o rozpočtové úspory.

Lenže ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím a ich aktívni zástupcovia nemali pre túto novotu pochopenie. Primátorovi poslali petíciu s takmer 3 tisíc podpismi.  Požiadali ho, aby pre nich  v bratislavskej MHD naďalej platila 100-percentná zľava. Argumentovali tým, že spoplatnením cestovania mesto najviac poškodí ľudí, ktorých „jediný príjem predstavuje invalidný dôchodok vo výške 300 eur mesačne“.

A ľaľa, mesto im pred pár dňami ustúpilo! 

Medzitým sa však zaviedol integrovaný systém spôsobom, že doteraz mnohí cestujúci, nehovoriac o turistoch, sú z nových pravidiel jelene. Medzitým cestovanie v Bratislave zdraželo, o čom sme sa  dozvedeli z jedného dňa na druhý. Veď načo vopred upozorňovať občanov? Nech žije šoková terapia!

Zvláštne je, že hoci ťažko postihnutí bojovali len za seba, pomohli svojím tlakom i darcom krvi, účastníkom protikomunistického odboja i politickým väzňom vrátane ich blízkych rodinných príslušníkov. Opäť všetci budú môcť cestovať zadarmo. Protifašistickí odbojári a ich rodiny však nie. Tí už zo 100-percentnej zľavy vypadli. Možno v ich prípade už zaúradoval neskrotný čas a možno je to v tejto úradníckej zápche len ďalší z „preklepov“.  

Ako je teda možné, že najprv cestovanie „zadara“ nešlo zo systémových dôvodov a teraz ide zo sociálnych? Vraj preto, lebo mesto údaje o počte poberateľov zliav nadsadilo, takže na dotácie prepravcom minie reálne menej a vďaka tejto úspore môže byť ústretovejšie. Tomu by sa dalo uveriť, keby mesto nebolo v takom finančnom stave, v akom je. Zjem teda jed, že je v tom najmä politika.  Odrazu sú tu nové kalkulácie a mesto dokonca ide týmto zvýhodneným cestujúcim vracať peniaze, ak si už stihli kúpiť „električenky“ s 90-percentnou zľavou.

Moja zásadná otázka znie – načo toto všetko bolo dobré, keď sme sa dlhým oblúkom vrátili do bodu nula? Načo bol dobrý tento necitlivý radikalizmus, prečo museli zdravotne ťažko postihnutí ľudia úporne bojovať o súcit politikov a svoju ľudskú dôstojnosť, prečo si museli vystáť rad na kúpu električenky, minúť na ňu svoje peniaze a teraz čakať, kým im ich mesto vráti? Akože peniaze sa musia v ekonomike točiť? Tak fajn.

Viete, prečo to tak je? Lebo reči o zákaznícky orientovaných verejných službách sú zväčša len kydy. Ak sa nás páni politici neboja, len na nás kašlú. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo máme právo vedieť, či sa Fico cíti zle

Problémy predsedu Smeru môžu ovplyvniť kampaň.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aspoň Kalavská má hrdosť

Ministerka si demisiou možno naštartovala politickú kariéru.


Už ste čítali?