Slováci najviac dôverujú Rusku. Už asi zabudli.

Autor: Juraj Droba | 2.6.2016 o 15:55 | (upravené 2.6.2016 o 19:58) Karma článku: 12,03 | Prečítané:  8302x

Na výsledkoch nedávneho prieskumu sme sa zase mnohí zasmiali. A zase cez slzy.  Slováci z krajín V4 najviac dôverujú Rusku a najmenej USA.  Mýty a symboly, bohužiaľ, porážajú empíriu.

Empirické skúsenosti, racionálne poznávanie sveta, fakty a overovanie ich hodnovernosti,  by muselo zákonite priniesť diametrálne odlišné výsledky.

Trochu to preženiem, ale naozaj len trochu. Slobodné šírenie a prijímanie informácií, sloboda prejavu a mnoho ďalších občianskych a politických práv, ktoré za diktátu Kremľa neboli v tomto priestore možné, dnes akýmsi zvláštnym historickým oblúčikom doviedli významnú časť verejnosti k podpore Kremľa. Toho Kremľa, ktorý je síce iný ako za Brežneva, ale nie až tak veľmi. Deväť z desiatich pozorovateľov sa zhoduje, že o liberálnej demokracii nemôže byť v Rusku ani reči. No nielen o demokracii, ale ani o vysokej životnej úrovni bežných Rusov.

Alebo z inej strany: Všetky tie občianske práva, ktoré umožňujú okrem iného verejne ospravedlňovať zločiny totalít, šíriť lživú propagandu, popierať holokaust či glorifikovať Hitlera alebo Stalina, sú garantované  existenciou NATO a EÚ. V Sovietskom zväze a v jeho vazalských štátoch bola takáto sloboda „až na hranu zákona“ nemysliteľná, a dnešné Rusko je na tom podobne.

Ale napokon o tom, ako je to s reálnou príťažlivosťou  Ruska a Západu, rozhodujú denno-denne ľudia tým, kam odchádzajú za prácou, kam chodia študovať, kam na vedecké sympóziá, kam na dovolenky, aké výrobky kupujú, aké technológie využívajú.  Slovensko je otočené vo všetkých oblastiach k Západu a ja som za to vďačný.

Azda najväčším paradoxom nepochopiteľnej dôvery Slovákov k Rusku je to, že samotné Rusko nás berie ako potenciálneho a možno dnes už aj reálneho nepriateľa. Sme členmi NATO, súhlasili sme a technicky aj umožnili reverzný chod plynu na Ukrajinu; Ficova vláda súhlasila dokonca aj s umiestnením logistickej základne NATO na Slovensko. Z pohľadu Kremľa všetko nepriateľské akty.

Ak to ešte nie je jasné, tak si zoberme takú vážnu vec, aký cirkus urobil prezident Putin s Ukrajinou, keď zatúžila po EÚ a NATO. My sme mali to šťastie, že sme sa im vyšmykli.  Tento raz ruské tanky zostali v hangároch, keďže sa, našťastie pre nás, začiatkom 90-tych rokov spamätávali z porážky v studenej vojne a čelili úplnému rozvratu ekonomiky.

Nebrojím s červenými očami proti Rusku, nevelebím nekriticky Západ, len mám obavy z toho veľkého nepomeru v dôvere, ktorý zistil prieskum. Iste, ruská ambasáda môže byť spokojná, ako sa na Slovensku darí symbolom  a nedarí faktom a súvislostiam.  Aj vďaka desiatkam Kremľom platených tajtrlíkov na slovenských sociálnych sieťach.

Ako slovenský poslanec mám však potrebu povedať, že na túto sentimentálnu inzitnosť v chápaní sveta môžeme raz škaredo doplatiť. Vtedy, ak budeme musieť znova o niečom vážnom rozhodnúť. Ako napríklad Briti o pár týždňov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo máme právo vedieť, či sa Fico cíti zle

Problémy predsedu Smeru môžu ovplyvniť kampaň.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aspoň Kalavská má hrdosť

Ministerka si demisiou možno naštartovala politickú kariéru.


Už ste čítali?