Slováci najviac dôverujú Rusku. Už asi zabudli.

Autor: Juraj Droba | 2.6.2016 o 15:55 | (upravené 2.6.2016 o 19:58) Karma článku: 12,03 | Prečítané:  8307x

Na výsledkoch nedávneho prieskumu sme sa zase mnohí zasmiali. A zase cez slzy.  Slováci z krajín V4 najviac dôverujú Rusku a najmenej USA.  Mýty a symboly, bohužiaľ, porážajú empíriu.

Empirické skúsenosti, racionálne poznávanie sveta, fakty a overovanie ich hodnovernosti,  by muselo zákonite priniesť diametrálne odlišné výsledky.

Trochu to preženiem, ale naozaj len trochu. Slobodné šírenie a prijímanie informácií, sloboda prejavu a mnoho ďalších občianskych a politických práv, ktoré za diktátu Kremľa neboli v tomto priestore možné, dnes akýmsi zvláštnym historickým oblúčikom doviedli významnú časť verejnosti k podpore Kremľa. Toho Kremľa, ktorý je síce iný ako za Brežneva, ale nie až tak veľmi. Deväť z desiatich pozorovateľov sa zhoduje, že o liberálnej demokracii nemôže byť v Rusku ani reči. No nielen o demokracii, ale ani o vysokej životnej úrovni bežných Rusov.

Alebo z inej strany: Všetky tie občianske práva, ktoré umožňujú okrem iného verejne ospravedlňovať zločiny totalít, šíriť lživú propagandu, popierať holokaust či glorifikovať Hitlera alebo Stalina, sú garantované  existenciou NATO a EÚ. V Sovietskom zväze a v jeho vazalských štátoch bola takáto sloboda „až na hranu zákona“ nemysliteľná, a dnešné Rusko je na tom podobne.

Ale napokon o tom, ako je to s reálnou príťažlivosťou  Ruska a Západu, rozhodujú denno-denne ľudia tým, kam odchádzajú za prácou, kam chodia študovať, kam na vedecké sympóziá, kam na dovolenky, aké výrobky kupujú, aké technológie využívajú.  Slovensko je otočené vo všetkých oblastiach k Západu a ja som za to vďačný.

Azda najväčším paradoxom nepochopiteľnej dôvery Slovákov k Rusku je to, že samotné Rusko nás berie ako potenciálneho a možno dnes už aj reálneho nepriateľa. Sme členmi NATO, súhlasili sme a technicky aj umožnili reverzný chod plynu na Ukrajinu; Ficova vláda súhlasila dokonca aj s umiestnením logistickej základne NATO na Slovensko. Z pohľadu Kremľa všetko nepriateľské akty.

Ak to ešte nie je jasné, tak si zoberme takú vážnu vec, aký cirkus urobil prezident Putin s Ukrajinou, keď zatúžila po EÚ a NATO. My sme mali to šťastie, že sme sa im vyšmykli.  Tento raz ruské tanky zostali v hangároch, keďže sa, našťastie pre nás, začiatkom 90-tych rokov spamätávali z porážky v studenej vojne a čelili úplnému rozvratu ekonomiky.

Nebrojím s červenými očami proti Rusku, nevelebím nekriticky Západ, len mám obavy z toho veľkého nepomeru v dôvere, ktorý zistil prieskum. Iste, ruská ambasáda môže byť spokojná, ako sa na Slovensku darí symbolom  a nedarí faktom a súvislostiam.  Aj vďaka desiatkam Kremľom platených tajtrlíkov na slovenských sociálnych sieťach.

Ako slovenský poslanec mám však potrebu povedať, že na túto sentimentálnu inzitnosť v chápaní sveta môžeme raz škaredo doplatiť. Vtedy, ak budeme musieť znova o niečom vážnom rozhodnúť. Ako napríklad Briti o pár týždňov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?