NATO connecting people. Blaha a Kotleba v jednom šíku.

Autor: Juraj Droba | 8.7.2016 o 8:31 | Karma článku: 6,94 | Prečítané:  2174x

Nie som NATO hujerom a nemyslím si, že Aliancia vždy robí správne rozhodnutia. Kadáfí, Mubarak a Hussein boli síce gauneri, terorizujúci vlastných ľudí, ale...

...ich krajiny sú dnes v omnoho horšom stave, ako boli pred pádom ich diktátorov. Platí to aj o stále úradujúcom Assadovi.

Od spojencov som čakal ráznejšie kroky proti nelegálnej migrácii, nielen pár lodí do Egejského mora. Ale NATO beriem také, aké je: nedokonalé, ale stokrát lepšie ako všetky iné alternatívy pre bezpečnosť Slovenska. A som rád, že sme jeho súčasťou.

Preto ma štvú klamstvá, ktoré sa v poslednom čase zniesli na adresu NATO. Dnes bude na summite vo Varšave oznámené posilnenie východnej hranice. Načase. NATO tak neurobilo hneď po vstupe bývalých krajín východného bloku do aliancie z jednoduchého dôvodu, že sa to v roku 2004 zdalo zbytočné. Rusko bolo partnerom; malo s NATO spoločné misie v Bosne a Kosove. Zúčastňovalo sa všetkých dôležitých rokovaní Aliancie, a tá Rusku ponúkala nadštandardnú participáciu na dôležitých rozhodnutiach. Všetko sa však zmenilo, keď Moskva zaútočila na Ukrajinu. Je po partnerstve; Rusko teraz treba brať ako komplikovanú krajinu, s ktorou človek nikdy nevie. A preto je múdre, že NATO pre istotu vysiela posily do Pobaltia.

Čítajúc niektorých ruských komentátorov a ich slovenských trollov, človek by si myslel, že Aliancia práve začala tretiu svetovú a Rusko je v tom nevinne. Počúvam, že NATO vraj od konca studenej vojny nerobí nič iné, len obkľučuje Rusko ("zlí Američania, čo majú v kuse proti nám?"). Počúvam tiež, aké hnusne provokatívne je to posilnenie východného krídla ("NATO ide spustiť vojnu proti Slovanom, pomoc!"). A samozrejme, Rusku neostáva nič iné, ako reagovať navýšením síl na hranici NATO („lebo NATO ide na nás, mierotvorcov, zaútočiť“). Čistá demagógia. Kto si len teoreticky vie predstaviť holandské a talianske jednotky, ako cez Pobaltie pochodujú do Ruska a čo by tým získali?

V tých troch obvineniach je toľko zákerných lží, že ani neviem, kde začať. Skúsme teda takto:

1) Obkľučovanie Ruska je logickým nezmyslom už len preto, lebo hranica s NATO predstavuje sotva jednu desatinu hraníc Ruska. Okrem toho žiadne sily na nej aliancia od Studenej vojny nekoncentrovala; úplne naopak. Američania stiahli od r. 1990 90 percent svojich síl z Európy (v roku 1990 ich tu mali 300 tisíc; v r. 2014 to číslo spadlo na 30 tisíc). Tak aby bolo jasné: žiadne spiknutie proti Rusku sa nekonalo; naopak – krajiny NATO vyše 20 rokov predpokladali, že na hranici s Ruskom bude kľud, Rusko je partner a podľa toho aj poškrtali sily.

2) NATO začalo prehodnocovať plány až po ruskej agresii proti Ukrajine pred dvoma rokmi. Obranné rozpočty členov NATO začali rásť až minulý rok; aj to zďaleka nie vo všetkých krajinách. Rusko si samé môže za to, že na hranici s EÚ a NATO je opäť dusno.

3) Téza, že aliančné posily sú provokáciou, na ktorú musí Rusko reagovať, nespĺňa základné pravidlá vojenskej logiky. NATO vysiela do Pobaltia 5000 vojakov. Litva, Lotyšsko a Estónsko majú vojenské sily, ale malé a chýbajú im lietadlá či tanky. Rusko má na opačnej strane hranice niekoľko desaťtisíc jednotiek. Nedávno – ešte predtým než NATO oznámilo svoje plány na posilnenie – rozhodlo Rusko pridať na hranici ďalšie dve divízie; zhruba 20 tisíc ľudí. Ten nepomer síl hovorí sám za seba. Aliancia neohrozuje Rusko ani keby sa rozliala na kolomaž; nemá dosť síl na útok, ani žiaden neplánuje. Posilnenie sa deje len na obranu členských krajín. Nič viac, nič menej.

Aliancia má samozrejme aj teraz na výber neurobiť nič, neposilniť východ. Aj mnohí rozumní ľudia sa boja, že možno aj malá prítomnosť, akokoľvek dobre myslená, len prileje olej do ohňa. 

Tu treba povedať, že niekedy neurobiť nič je horšie ako sa zlu postaviť. To nie je žiadne filozofické moralizovanie, ale zdravý rozum. Ak by sa váš sused vlámal ďalšiemu susedovi do pivnice, tiež by ste si asi postavili plot (ak ho už nemáte). A možno aj kúpili psa. Ale nesedeli by ste na zadku s tým, že keď nič neurobíte, nič sa vám nestane. Asi by vám bolo jedno, či sa to susedovi páči alebo nie.

P.S. OSPRAVEDLŇUJEM SA rozumným ľuďom na Slovensku a predovšetkým Čiernohorcom za neprítomnosť na júnovom hlasovaní o vstupe Čiernej Hory do NATO. Uisťujem Vás, že nemusíte mať žiadne pochybnosti o jasnej transatlantickej orientácii SaS. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?