V koreňoch slovenskej štátnosti sú odmeny eštebákom

Autor: Juraj Droba | 23.8.2016 o 8:16 | Karma článku: 9,17 | Prečítané:  2526x

Po roku 1948 sa komunisti porátali s predstaviteľmi československej buržoázie a inteligencie ako krvilačná, pomstychtivá svorka. Zabíjali, zatvárali, mučili, vyvlastňovali, vyháňali.

Slovom, buržujom a kulakom, ako ich vtedy nazývali, urobili zo života peklo. A nielen im, ale aj ich rodinám. 

To, čo sa udialo s komunistickými funkcionármi a eštebákmi po roku 1989, bola nežná revolúcia. Povedal by som, že až príliš nežná. Ideológovia červeného teroru a jeho vykonávatelia sa len výnimočne za svojej činy proti ľudskosti ocitli pred súdmi a ešte výnimočnejšie bolo, keď boli za ne odsúdení.

Aby bolo jasno: nepožadujem krv ani novú vlnu politických procesov. A hoci si myslím, že zákon mal po roku 1989 dopadnúť na hlavy tyranov prísnejšie, je mi jasné, že demokracia sa nemohla správať ako komunistická beštia. Veď ako by dokázala, že je lepšia?

Ale z jednej veci je mi do plaču.  Penzisti eštebáci majú násobne vyššie dôchodky ako ich obete – penzisti politickí väzni. Táto strašná nespravodlivosť nemá nič spoločné s demokraciou a ani s jej „bratom“ humanizmom. Toto je jednoducho úbohosť nášho štátu. Je to pokrivená morálka priam v koreňoch slovenskej novodobej štátnosti. Niečo ako holokaust v tej medzivojnovej.

„Malo sa to riešiť pred 25 rokmi. Ani si nemyslím, že je to priechodné,“ povedal vládny poslanec za SNS Anton Hrnko pri príležitosti víkendového stretnutia politických väzňov pred bránou starej basy v Leopoldove.

Súhlasím s prvou vetou, že sa to malo riešiť už dávno. Ale prečo by to nebolo priechodné hoc aj dnes? Lebo to nebolo prechodné doteraz? Kde chýba vôľa?  V Smere, ktorý už dvakrát odmietol návrh na zníženie nadštandardných výsluhových dôchodkov eštebákov a odškodnenie tej hŕstky politických väzňov, ktorí sa našej cynickej doby dožili.

No  nielen v Smere. Národniar  Hrnko, ktorý už v 90. rokoch sedel v slovenskom parlamente, to vidí totiž takto:  „Aj v Štátnej bezpečnosti boli takí ľudia, ktorí si robili svoju prácu. Za to nemôžete nikoho trestať,“ povedal. 

No a ja si spolu s kolegami zo SaS myslím, že môžeme. Nie brutálne, ako trestali eštebáci  „buržoázne elementy“ po roku 1948, ba dokonca ani žalobami. Pozrite sa napríklad sem - toto deklarovala Národná rada v spoločnom vyhlásení k 20. výročiu Sviečkovej demonštrácie v marci 2008:

„Nemôžeme zabudnúť, že túto dôležitú historickú udalosť predchádzali roky prenasledovania a perzekúcií predstaviteľov cirkví, reholí, veriacich i veľkého množstva ľudí bez náboženského vyznania. Dnes je vhodný čas spomenúť si na stovky obetí väznených a utýraných kňazov a rehoľníkov. Nemožno si dnes nepripomenúť mnohé ľudské osudy a príbehy, ktoré dali základ aj našej novodobej histórii a mali by byť zdrojom skutočnej a úprimnej národnej hrdosti a sebadôvery. Ceníme si, že mnohé osobnosti nám každodenne pripomínajú, že aj tichý vzdor proti akejkoľvek totalite má zmysel. Život, utrpenie vo väzení a strastiplná cesta, ktorú niektorí v minulosti prešli, sú pre nás dôkazom zmyslu ľudskej obety.“

O čom sú tieto slová, keď je v štáte toľká nespravodlivosť? Nie je to absurdné? 

Aj preto sme sa rozhodli pokúsiť o nemožné. Chceme dať do rozumných, teda mravne odôvodniteľných proporcií dôchodky politických väzňov s dôchodkami ich väzniteľov. Preberáme teda štafetu a znova predložíme do parlamentu príslušný zákon.

Možno tento raz príde kúzelník.

Zdroj:

https://dennikn.sk/541559/hrnko-aj-v-stb-boli-taki-co-si-robili-svoju-pracu-za-to-nemozete-nikoho-trestat/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?