Verejné osvetlenie v Bratislave: Hrdzavé stĺpy a tma v uliciach

Autor: Juraj Droba | 24.11.2016 o 8:34 | (upravené 24.11.2016 o 11:31) Karma článku: 6,69 | Prečítané:  1993x

Bratislave koncom roka vyprší zmluva na dodávku verejného osvetlenia. Novú zmluvu mesto podpísať nestihne. Ostane Bratislava v tme? Alebo bude míňať ďalej, akoby sa nechumelilo? 

Koncom roka vyprší 20 rokov trvajúca zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú má mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Dám bokom úvahy o tom, za akých okolností bola zmluva pred dvadsiatimi rokmi podpísaná a nakoľko bola pre mesto výhodná. Faktom ale je, že išlo o zmluvu na modernizáciu osvetlenia za 1,9 mld. vtedajších korún. K tomu treba pripočítať zmluvu z januára roku 1997, v ktorej sa mesto zaviazalo znášať náklady aj na financovanie, ktoré vzniknú na základe zmluvy o prevádzkovaní verejného osvetlenia. Celkovo ide o 564 mil. korún (18 mil. eur). Vtedajšie vedenie mesta investovalo obrovské prostriedky do modernizácie osvetlenia, ktoré je dnes predpotopné.

[h2Náklady na prevádzku tohto „moderného“ verejného osvetlenia dosahujú astronomické sumy. Dodávateľská firma Siemens dostane na tento účel ročne neuveriteľných 7,64 mil. eur (takmer štvrť miliardy korún). Kvalita verejného osvetlenia za tieto peniaze pokrivkáva. Občania sa sťažujú na časté výpadky osvetlenia, na zhrdzavené stĺpy, o ktoré sa nikto nestará (napríklad [url href="https://www.noviny.sk/slovensko/161984-obyvatelia-bullovej-ulice-v-dubravke-su-bez-lamp-spilili-ich"]v Dúbravke ich radšej spílili). Každý z nás, kto jazdí alebo chodí v noci po ulici vie, aké ťažké a nepríjemné je orientovať sa po tme. Ak nebodaj začne pršať, o dobrej viditeľnosti možno hovoriť len sotva.

Priamo v Bratislavskom kraji máme niekoľko príkladov hodných nasledovania. V roku 2014 sa uskutočnila v Senci komplexná rekonštrukcia sústavy verejného osvetlenia. Prevažne sodíkové výbojky nahradila najnovšia generácia LED svietidiel. Vďaka modernejšej sústave verejného osvetlenia mesto ušetrí ročne takmer 100 tisíc eur. Kto sa prejde v Senci napríklad po námestí 1. mája, vidí, že vidí. Dosiahnutá energetická úspora predstavuje 64% a financovanie nezaťažilo mestský rozpočet. S podobne pozitívnym príkladom majú skúsenosti aj Malacky. Vysokotlaké sodíkové výbojky nahradili LED svietidlami. Celková úspora predstavuje 68%, vyše 70 tisíc kWh, čo šetrí na životnom prostredí viac ako 14 tisíc kg CO2.

V Bratislave sa nachádza približne 40 tisíc svetelných bodov. To je obrovský priestor na to, aby nákladné, škaredé, nemoderné a neraz aj nefunkčné verejné osvetlenie nahradil nový, moderný, energeticky efektívny a ekologickejší systém. Nehovoriac o tom, že celý systém by mohol byť doplnený o moderné technologické riešenia, vďaka čomu by sme mohli napríklad monitorovať dopravu, nasadiť bezpečnostné kamery, snímať kvalitu ovzdušia a podobne. Moderné osvetlenie by mohlo byť úspornejšie, ekologickejšie a najmä by malo prispieť k lepšej viditeľnosti a vyššej bezpečnosti v noci. Ušetrené prostriedky, ktoré dnes idú doslova do vzduchu, by sme mohli venovať do kvalitnejšej dopravy, krajšej zelene či do budovanie športovísk.

Dvadsaťročná zmluva na prevádzkovanie verejného osvetlenia so spoločnosťou Siemens vyprší presne na Silvestra tohto roku. Čo bude ale ďalej, nie je vôbec jasné. Mesto totiž doteraz nevypísalo súťaž na dodávateľa. Je to ale veľká príležitosť, aby sa Bratislava vydala cestou moderného, úsporného a ekologického systému.

Nastal čas, aby sme téme verejného osvetľovania začali v bratislavskej župe venovať oveľa väčšiu pozornosť. Pritom nejde o žiadnu akademickú diskusiu, ale o konkrétnu tému, ktorá sa dotýka nás všetkých. Kvalitné verejné osvetlenie znamená väčšiu bezpečnosť, lepšiu viditeľnosť, komfort v uliciach a hlavne množstvo ušetrených prostriedkov, ktoré môžu ísť namiesto vykurovania povetria do zmysluplných projektov. Kto na meste o tejto téme rozmýšľa? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.


Už ste čítali?