Bratislavský magistrát uzavrel zmluvu na osvetlenie za 2 milióny bez súťaže

Autor: Juraj Droba | 15.1.2017 o 21:50 | Karma článku: 10,52 | Prečítané:  16538x

Ešte pred mesiacom sa zdalo, že od januára nastane v uliciach Bratislavy tma, pretože mesto nestihlo vyhlásiť súťaž na dodávateľa služieb verejného osvetlenia. Mesto však problém vyriešilo. Svojsky. Bez súťaže.

Koncom minulého roka vypršala 20 rokov trvajúca zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú má mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens.  Zmluva z roku 1996 na modernizáciu osvetlenia za 1,9 mld. vtedajších korún bola podpísaná za „zvláštnych“ podmienok. K tomu treba pripočítať zmluvu z januára roku 1997, v ktorej sa mesto zaviazalo znášať náklady aj na financovanie, ktoré vzniknú na základe zmluvy o prevádzkovaní verejného osvetlenia. Celkovo išlo o 564 mil. korún (18 mil. eur). Podrobnosti k tejto téme, aj k tomu, ako by mohlo fungovať moderné a úsporné osvetlenie, nájdete v mojom novembrovom blogu Verejné osvetlenie v Bratislave: Hrdzavé stĺpy a tma v uliciach.

Napriek tomu, že magistrát dostatočne dopredu vedel, že koncom roku 2016 zmluva so Siemensom skončí, novú súťaž vypísať nestihol. Dôvodom mala byť výhovorka, že bratislavská samospráva si minulý rok objednala za 105.000 eur bez DPH rozsiahlu analýzu mestského osvetlenia. Na základe nej sa chce rozhodnúť, čo ďalej s osvetlením. To však stále neodpovedá na otázku, prečo bolo vedenie hlavného mesta tak dlho nečinné. Chcem veriť, že to nebol úmysel. Zatiaľ ma však nikto nepresvedčil o opaku. Mesto totiž nakoniec pod „časovým tlakom“ riešenie našlo. Služby verejného osvetlenia bude naďalej zabezpečovať Siemens. Priamym rokovacím konaním, bez súťaže.

"Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave prevádzku osvetlenia aj naďalej zabezpečí spoločnosť Siemens.“ Podľa hovorkyne Bratislavy mesto zabezpečilo osvetlenie Zmluvou o úrovni poskytovania služieb, ktorú so Siemensom uzavreli na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov.

Ako je možné, že zrazu nebolo potrebné vypísať verejné obstarávanie? Ako vybral magistrát firmu Siemens? Bola nejaká súťaž? Nebola. Mesto to zdôvodňuje takto: "Hlavné mesto SR Bratislava ako objednávateľ, s úmyslom zabezpečiť kontinuitu poskytovanej služby verejného osvetlenia na území Hlavného mesta Bratislava s ohľadom na záver znaleckého posúdenia možností riešenia projektu automatizovaného systému riadenia verejného osvetlenia z technologického hľadiska, ktorý sa rozhodlo uzatvoriť zmluvu o úrovni poskytovania služieb s dodávateľom ako prevádzkovateľom jediného systému spĺňajúceho všetky kritické technologické kritériá, sa rozhodlo podľa § 81 písm. b) bod 2 zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní uzatvoriť zmluvu o úrovni poskytovania služieb s dodávateľom."

Pozrime sa na to, čo hovorí § 81 písm. b) bod 2 zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní:

Priame rokovacie konanie môže verejný obstarávateľ použiť len vtedy, ak je splnená aspoň jedna z týchto podmienok ... b) tovar, stavebné práce alebo služby môže poskytnúť len určitý hospodársky subjekt, ak ... 2) z technických dôvodov neexistuje hospodárska súťaž a za predpokladu, že neexistuje ani žiadna primeraná alternatíva alebo náhrada a chýbajúca hospodárska súťaž nie je výsledkom umelého zúženia parametrov verejného obstarávania.

Podľa logiky magistrátu je firma Siemens jediná firma na Zemeguli, ktorá sa dokáže starať o osvetlenie. Že je to nezmysel, vlastne priznáva aj samotné mesto. Súťaž urobiť treba, len „nenašli k tomu žiadne podklady, mesto nedisponovalo ani dokumentáciou...“ Ale dokumentácia vlastne bola, len „bola v rukách spoločnosti Siemens“. Áno, v rukách tej istej firmy Siemens, s ktorou nakoniec podpísalo hlavné mesto novú zmluvu.

Ďalšie zaujímavé čítanie je samotná zmluva. Chcete vedieť cenu za dielo? Nenájdete ju tam, lebo chýba príloha 1 a 2. Aby to nebolo na prvý pohľad nápadné, v registri nájdete uvedenú len smiešnu sumu 3,30 EUR.

Na výpočet skutočnej sumy treba trochu matematiky a pátrania. V zmluve je totiž uvedená suma len za jeden svetelný bod. Koľko ich je? Samotný Siemens vo svojom P.R. článku uvádza, že je ich 50 tisíc. Takže výsledok je:

50.000 svetelných bodov x 3,3 €  = 165.000 € mesačne = 1,98 mil. €/rok (s DPH)

Áno, čítate správne hlavné mesto uzatvorilo zmluvu na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia s firmou Siemens zmluvu na takmer 2 milióny eur. Tým najmenej transparentným spôsobom, priamym zadaním, bez súťaže. Ale zato s množstvom výhovoriek a zahmlievania.

Otázka ostáva teda stále jedna a tá istá: Je súčasné vedenie hlavného mesta také neschopné, že za dva roky v úrade nedokázalo pripraviť novú súťaž alebo jednoducho nechcelo? Na škodu nám všetkým nám. Takto nemáme ani moderné osvetlenie, a možno ani za dobrú cenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?