Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Turisti v meste iba zavadzajú (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

netreba si zakryvat oci pre negatívami turizmu, ale kedze pozitiva prevazuju, tato vasa vyzva je sympaticka.
 
Hodnoť

 

Rusovecký kaštieľ, postaviť cyklotrasu do Devína, skrášliť bratislavské jazerá, opraviť kemp na Zlatých Pieskoch, odstrániť ruiny na Železnej studienke, obnoviť schátrané vinice, opraviť kostolíky, lavičky, chodníky či námestia.

a kde sa da na slovensku zabavit?
ludia cestuju hlavne za zabavou. (alebo k moru)
nie kazdeho zaujimaju kastiele, cyklotrasy, jazera, kempy, ruiny, vinice, kostoly, lavicky, chodniky ci namestia.
 

RE

Neviem kolko chodi turistov za zabavou do Viedne. Tieto udaje mi tiez nie su zname ani o Zurichu, ci Verone, turizmus tam vsak funguje, ide iba o to, na aku cielovu skupinu sa orientuje. Ak chce BA region zabojovat o turistu, nikdy nebude konkurenciou Ibize, ale ponuka lepsie vino nez vo Verone, lepsiu kuchynu nez v Zurichu a je lacnejsi nez Vieden. Mne by anglani grcajuci do fontan naozaj nechybali.
 

 

Vo Verone som nebola. Vieden bola odjakziva provincna. Zurich je asi tak nudny ako Bratislava.
Samozrejme, tych par jednodnovych seniorov z Viedne sem bude chodit stale.
No sNase hlavne mesto nikdy turistickou destinaciou nebude. Jednoducho nie je 'cool'.
A to, ze tu vela zaujimave clovek nenajde ani take dolezite nie je - je to o ludoch. Aky ludia take mesto.

ten priklad s grcajucim do fotnany je taka urban legend. taky sa najdu vsade. aj vo viedni, zurichu a verone. a ked ich bolo par aj u nas tak sa budu donekocna davat ako priklad.
 

 

PS ak sa povie turisticka destinacia mne vzdy napadne barcelona, madrid, pariz, berlin, amsterdam, rim.v budapesti a prahe sa je aspon na co pozerat
 

Na Slovensku sa nedá zabaviť?

No máte možno pravdu, ale tiež Bratislava nie je napr. Praha či Budapešť alebo Viedeň. Aj krajina je vcelku malá, i počtom obyvateľov. A akú vlastne zábavu to hľadáte? Žeby sme mali dovoliť postaviť megakasíno v Petržalke? Vyhľadať plochu pre dajaký megafestival ? Dovoliť postaviť obrí lunapark? Usmerniť investorov a umelcov k vytvoreniu malých divadiel a kabaretov? Na okolitých vodných plochách docieliť zlikvidovanie čiernych stavieb a vytvoriť podmienky pre naozaj oddychovo-športovú zónu? Vymyslieť obsahovo zmysluplný program, či námet na rozšírenie už existujúcich akcií /napr.hudobné slávnosti, či leto, korunovačné slávnosti/? Alebo iné?
Áno, všetko by sa dalo, keby...lebo občan a lebo financie. Ale naozaj snáď iba v Bratislave. V iných mestách iba čiastočne. Ale to práve píše bloger. V prvom rade sa musia občania presvedčiť, že sa to dá iba postupne a že je potreba aj ich aktívna účasť napr.iba tým, že nebudú reptať a namietať proti snahám niečo vylepšiť.
 

Začít se dá drobnostmi

Snad bude někoho inspirovat:)
Před několika dny jsem jel do Čech. Cestou jsme se zastavili v malé vesnici kousek od rakouských hranic na české straně. Vešli jsme do první hospody u cesty a byli jsme přivítáni hudbou. Živou hudbou. Tři muzikanti bavili hosty na terase více než půl hodiny (jen my jsme tam byli tu poslední půlhodinu) a po nich následovalo promítání filmu. Takto to prý mají tři dny v týdnu. Kultura, zábava, jídlo.
V jiném malém rodinném podniku v jihozápadních Čechách měl majitel takovou specialitu. Aby vyplnil čas hostům, než jim připraví kuchař jídlo,, podal jim hlavolamy nejrůznějšího druhu. Čas velmi rychle uplynul a kromě kulinářského zážitku si hosté odnesli i zábavu a poučení:)
 
Hodnoť

To, čo je spísané v článku,...

...tak to sú len také všeobecné konštatovania, ktoré môžeme pokojne zasadiť do akejkoľvek doby a spoločenskej situácie. Také reči, nenaplnené obsahom, len aká-taká forma.
Myslím si, že dnešní turisti, návštevníci vyhľadávajú hlavne zábavu, uvoľnenie, "hádzanie starostí za hlavu." Svedčia o tom napríklad návštevnosti našich kadejakých akvaparkov a tzv. "eventových podujatí." Je minimum tých, ktorí napríklad Bratislavu navštívia s cieľom ísť do galérie - za umením. Tak ako je minimum Slovákov, ktorí idú do galérií vo Viedni, v Paríži, v Amsterdame.
+++
Red pár dňami sme boli v bretónskom meste Lorient, ktoré má ani nie 65 000 obyvateľov. Bratislava má asi 430 000 obyvateľov. V Loriente sa v dňoch nášho pobytu konal desaťdňový festival keltskej hudby - Festival Interceltique de Lorient. Bol to 47. ročník a za desať dní ho navštívilo vyše 750 000 návštevníkov, ktorí sa prišli zabaviť: na koncerty, vystúpenia rôznych umelcov v uliciach a na námestiach. Všetci, samozrejme, jedli, pili vína a pivá, tancovali, spievali... Dôležité a podstatné je ale aj to, že tento festival je zapísaný na Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Teraz si položme otázku a úprimne si na ňu odpovedzme: Koľko domácich a zahraničných návštevníkov navštívi naše festivaly - napríklad vo Východnej, v Terchovej? Áno - trvajú len tri - štyri dni, ale nikdy na ne nepríde trištvrtemilióna návštevníkov. Toľko ľudí by neprišlo ani na Pohodu keby tam vystupoval Roger Waters a na druhý deň David Gilmour. Vraj okolo milióna ľudí u nás poctí svojou návštevou levočskú púť...
Takže - čo vlastne chceme v tom našom cestovnom - turistickom ruchu?
Myslím si, že by sme nemali mať "veľké oči" a prehnané očakávania. Mali by sme sa snažiť vyťažiť maximum z toho pozoruhodného mála, ktoré máme. Napríklad taký Levočský oltár. Tohto roku tento unikát v celej Európe, podľa mňa i na celom svete, "oslavuje" svoju 500-ročnicu. Kto o tom ale pár kilometrov za našimi hranicami vie? Nikto. A ak - tak len odborníci a tí, ktorí sa špecializujú na isté kultúrne pamiatky z istých období. Kto za hranicami vie o našej gotickej ceste? Nikto... Mimochodom - keď sme boli s našimi francúzskimi priateľmi v Levoči - bolo to utrpenie. V chráme bola takmer tma, detaily oltára sa nedali rozoznať, propagačné materiály mizerné a s chybami v prekladoch do cudzích jazykov, žiadne pamiatkové predmety okrem pár pohľadníc a nejakých čačiek-mačiek. Centrum Levoče? Nuž - špina, okolo chrámu hrdzavý plechový plot, možnosti kvalitne sa najesť takmer žiadne, jedna ako-tak slušná cukráreň... Gotická cesta - prechádza aj Žehrou. Boli sme i tam. V centre dediny, pod kostolom: blato po členky, kaluže, presýpajúce sa odpadkové kontajnery, pustá prázdnota, o nejakom občerstvení ani chýru ani slychu... Nebyť miestneho p. farára tak sa ani nič nedozvieme.
Takže asi tak nejako je to u nás a s nami.
 

"Podle sebe soudím tebe?"

(České přísloví).

Navštívila jsem jako turistka nejen (opakovaně) galerie a muzea ve Vídni, Paříži i Amsterodamu, ale i mnoho dalších v mnoha jiných zemích, a ani omylem by mi nenapadlo se tam takovou dálku trmácet kvůli nějakým akvaparkům(!), a ve všech galeriích jsem potkávala další české turisty.
Fakt je, že ale běžný turista, který přijede do Bratislavy vlakem, utrpí tak negativní šok z Hlavnej stanice, že ho zřejmě ani nenapadne nějakou galerii nebo Národní muzeum hledat....
Druhá věc je, že taková galerie nebo muzeum (případně festival) musí mít co návštěvníkům nabídnout. Zdaleka ne každý zahraniční turista má zájem o folklor.
 

Nerozuiem Vašej irónii, vraj...

... "Podľa seba súdim teba" (slovenské príslovie).
Asi ste nečítali pozorne a s porozumením to, čo som napísal.
Takže to ešte upresním: Ani raz som nenavštívil aquaparky a "eventové rezorty" Tatralandia, AquaCity v Poprade, Bešeňovú - napriek tomu, že ich mám "na skok" - v Tatralandii môžem byť na bicykli za necelú hodinku.
Absolvoval som osem rokov štúdií na výtvarnej škole, do galérií v Budapešti som chodil pravidelne od konca sedemdesiatych rokov - v rámci jednodňových zájazdov autobusom z Čedoku. Zatiaľ čo iní chodili po nákupoch, ja som išiel do galérie, potom na kávu, zákusok a vždy som si kúpil nejaké LP-platne...
Spomenul som Amsterdam - bolo to v rámci mojej pracovnej cesty, voľný čas som využil na návštevy Van Gogh Museum, Rijksmuseum a domu Anny Frankovej. Na žiadnych Čechov som tam nenarazil ani náhodou - spomínam si hlavne na masy Japoncov...
Praha... Musím kontrovať Vášmu nelichotivému vyjadreniu sa o bratislavskej hlavnej vlakovej stanici. Máte pravdu - je to obludné miesto. Keď prídem do Prahy a vyjdem z Hlavního nádraží, som načisto a v okamihu unesený: desiatky smažiek a žobrákov žobrajúcich mince a cigarety, špinavci povaľujúci sa po lavičkách, maximálne šance že človeka za bieleho dňa niekto ihneď okradne... Aj mňa tam okradli - zložil som z chrbta batoh, posadil som sa na kaj lavičky a vedľa seba som položil obálku s mojimi fotografiami pre jednu speváčku. Oddýchol som si, postavil som sa a dal som si batoh na chrbát. Chyba bola, že som v tej chvíli bol otočený chrbtom k lavičke. Keď som siahol po obálku s fotkami - už tam nebola. "Ó, Praho zlatá, Praho má, Praho - matičko stověžatá... :-))) "
Nepotrebujem tu vypisovať koľkokrát a v akých galériách a múzeách som bol v Prahe a v ČR. Zato veľmi dobre poznám situáciu doma - v Liptove. Máme tam tri galérie (Galéria Ľudovíta Fullu, Baléria Petra Michala Bohúň a Galéria Kolomana Sokola) + expozíciu Jana Hálu vo Važci, expozíciu bratov Rumanských v L. Mikuláši, najmenej päť múzeí... Podiel českých návštevníkov na ich návštevnosti? Minimálny alebo žiadny.
Ono je to tak - českí tůristé v ponožkách a v sandáloch, ktorí si dovezú plné vrecia májky a bůčkových paštik - v lete idú predovšetkým splavovať nejakú tú rieku a večer sa opiť pri táboráku a hulákať do noci ako Rusi, ku ktorým majú blízko ako k rodákom (viď Rusmi obsadené Karlove Vary a dve tretiny Prahy). V zime zas chodia napriek zákazom "do Tater" aby sa tam zrútili aj s lavínou a narobili škody aj na zdraví hlavne sebe. Viď prípad dávneho ministra Vavrouška.
 

mesjé

attka je česká šovinistka, ktorá ustavične cíti potrebu zdôrazňovať kultúrnu zaostalosť Slovákov voči Čechom. Myslím si, že každý bežný turista ktorý príde do BA a má záujem vidieť múzeá a galérie, tak si ich nájde a pozrie, bez ohľadu na dojem z Hlavnej stanice. A určite je v týchto inštitúciách čo visieť, aj ked žiaľ najkrajšie slovenské artefakty zdobia Národné múzeum v Budapešti, či Kresťanské múzeum v Ostrihome. Aj v NM v Prahe je ich zopár.

Ale na druhej strane sa musím zastať aj českých turistov. Tí, čo k nám prídu stanovať sú väčšinou paštikári, ale je veľmi mnoho aj takých, čo majú penziónové , alebo hotelové ubytovanie a nepozerajú na nejaké to euro. A klobúk dole pred tými Čechmi, ktorí poznajú slovenské hory a pamiatky mnohokrát lepšie ako Slováci
 

To co je za hlupy koment

Ved do Pariza sa chodi predovsetkym za galeriami ako Louvre alebo Centre Pompidou ci Musee d'Orssay a predstavte si, ze tam chodia aj Slovaci.
 

Ospravedlňujem sa...

...nechal som sa uniesť - neuvedomiac si, že nie každá, ktorá píše po česky, je Božena Němcová :-)
+++
Máte pravdu.
 

 

suhlasim

galerie a muzea su plne aj ludi ktori nemaju zaujem o umenie no napriek tomu si ich idu pozriet. lebo tieto navstevy su zazitkom.
Maju 'wow' faktor.

Tate v Londyne, Guggenheim NY/Bilbao, Rijksmuseum Amsterdam, Louvre Pariz.
Zial Bratislava taketo miesta momentalne nema.

A uz aj ked sem niekto zabludi, sluzby su mizerne, vsade neochota, vecer nuda.
Nakupovat, ist do kina alebo na kavu v meste mozu aj doma.

oltare a pute ziadnych turistov neprilakaju.
 

a reakcia na Spiš

neviem kedy ste tam s Francúzmi boli, no ja som bol v LE pred mesiacom, pozrieť sa na vynovený oltár. Kostol a hlavne oltár sú osvetlené kvalitne, námestie čisté, pozametané. Možnosti na jedlo - Arkáda, U Leva, U troch apoštolov - všetko na námestí, mimo námestia Hotel Pracháreň na Baštovej. Alebo Spišský salaš na Sivej Brade.

Žehra - parkovisko pod kostolom je vydlaždené a vedľa je malý obchodík s potravinami a občerstvením
 

Boli sme tam, ak si dobre spomínam,...

...už sú to tri roky dozadu.
To je dobre, že sa situácia tak radikálne zmenila k lepšiemu.
 

 

K tym festivalom ... porovnavate neporovnatelne ....

FR ma cca 70 mil. obyvatelov, na ten festival prislo nieco vyse 1%, v skutocnosti menej (predpokladam, ze tam boli aj navsetvnici zo zahranicia).
Do vychodnej pride cca 70000 (podla http://slovakia.travel/folklor...), cize precentualne viac ako na ten keltsky festival a to trva kratsie.

Navyse u nas su to prevazne domaci, netreba zabudat ani na to, ze takych festivalov (mozno s menej zvucnym menom) je na SK viac.

Tym ale nechcem povedat, ze nieje co zlepsovat v oblasti propagacie a turizmu.
 
Hodnoť

Turisti hlavne musia o SK niečo vedieť

Cestujem veľa a rada. Bola som napr. aj v spomínanej Verone - počasie nič moc, ale bolo super, aj keď je to malé mesto. Ale na internete som si vopred našla parkovanie aj s cenami a rezervačným formulárom, informácie o pamiatkach, trasách, informačnej kancelárii aj aktuálne prebiehajúcich akciách. A keď som tam prišla, tak všetko sedelo - rovnako ako v reklame či na obrázku. Bratislava a okolie má obrovský potenciál podľa mňa v spojení vínnej cesty, gastronomického zážitku v spojení s nenáročnou turistikou po hradoch a zámkoch v spojení s relaxom v aquaparkoch alebo jazerách a prípadne večernou kultúrou v Bratislave. Ale okrem propagácie tie veci musia aj fungovať. Počnúc čistou a modernou stanicou, upravenými mestami a dedinami, cez služby s primeranými cenami a usmievavým personálom až po možnosť dohovoriť sa aj inak ako po Slovensky. A to platí pre celé Slovensko.
 
Hodnoť

chyba

predpokladať, že keď urobíte to čo popisujete stane sa len to lepšie. Nestane. Aj v prípade, že by finančný efekt bol taký ako popisujete nemusí to znamenať zlepšenie situácie ľudí na Slovensku. Je to proste klasický ad-hoc omyl.

Radšej keby ste zmenili vieru ľudí - dnes už prakticky žiadny Slovák neverí, že sa poctivou prácou a neodr...avaním dostane k lepšej životnej úrovni. Zmeňte zákony! Postarajte sa o to, aby zlodeji išli sedieť!
 
Hodnoť

Pan Droba

Zastavte developerov, denne mi pije krv ked vidim to rozkradanie Bratislavy a ich nenazrane zlodejske paprce. Kazdy parcik kazde parkovisko proste vsetko musia rozkradnut a nasekat tam veziaky najlepsie 20 poschodove aby co najviac zarobili
ZASTAVTE TO !!!!
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Michal Porubän: "Ďakujeme" pán Blaha...ste výnimočný a úžasný..spolu rastieme!..ALE... 1 196
 2. Július Kovács: Prečo policajti, učitelia a študenti volia Kotlebových neonacistov. 1 067
 3. Pavel Weiss: Otvorená aj skrytá diskriminácia seniorov na pracovnom trhu 1 037
 4. Jozef Kmeto: Do roka a odo dňa od nástupu k moci by Kotlebovci vymazali cigánov z povrchu zemského 901
 5. Tibor Bindas: No a pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne... 889
 6. Miroslav Makyta: Kampaň strany Smer v podaní Erika Tomáša 863
 7. Lucia Nicholsonová: Klamári a zbabelci v zelených tričkách 797
 8. Danica Chames: Február len treba prečkať pod veľkou, tučnou perinou 685
 9. Mišo Šesták: Vraždiť sa učili v Trnave 611
 10. Dušan Koniar: Slovensko pre Riška, Alexa, Améliu a Alexeja 462

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Urobí to tuška
 2. Leona Pavlovičová: Vtáčik
 3. Martina Meriačová: Pasca menom láska. .
 4. Vladimír Bohm: Brexit - začiatok rozpadu EÚ alebo kam ďalej, Európa ...
 5. Jarmila Halgasova: Matematika nepustí, ani pri rožkoch
 6. Roman Hutira: Steve Jobs: Tak ako trávime naše dni, strávime naše životy.
 7. Petr Škrabálek: Trochu predčasná spomienka na udalosti vo Fukušime pred 9 rokmi
 8. Július Kovács: Prečo policajti, učitelia a študenti volia Kotlebových neonacistov.
 9. Štefan Vidlár: Jak sme vykúrili Ňemcú
 10. Simona Mačorová: Menštruácia a ženská cykličnosť

 1. Bolo ich deväť a zomreli strašnou smrťou. Záhada dodnes láka bádateľov
 2. Ľudia zo zvolenskej bytovky vzdali súboj s fašizmom
 3. Pőtheová, ktorej úrad zisťuje zdroj videa s Trnkom, robila Kočnerovi PR
 4. Ostane Magoni trénerom Vlhovej? Musím buchnúť po stole, tvrdí otec lyžiarky
 5. Kiska: Poviem polícii, kto je za anonymným videom
 6. Neuveriteľne smutný príbeh Harabina (píše Samo Marec)
 7. Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore a v hodnotení disciplíny predstihla Shiffrinovú
 8. Pellegriniho neskutočný život (píše Beata Balogová)
 9. Vlhovej brat: Ľudia si myslia, že vidlami prehadzujeme milióny
 10. Krížom a mečom. Dvaja kňazi zasvätili Kotlebu a ĽSNS Bohu a Márii

Už ste čítali?